Dün Twitter‘ın ardından YouTube’un da yasaklanması yine dış basın ve ABD ile Avrupa Birliği’nin gündemine bomba gibi düştü.YouTube yasağını manşetlerine taşıyan önemli gazete ve haber siteleri Türkiye’de hız kesmeden artan internet sansürünü sert bir dille eleştirdiler.

Financial Times‘ın manşetten verdiği haberde Türkiye’deki YouTube yasağının sızan Suriye ile ilgili ses kayıtlarının hükümeti zor
durumda bırakmasından hemen ardından uygulandığı belirtilirkenBBC de YouTube yasağının Twitter ile ilgili açılan davalar sonrasında geldiğine dikkat çekiyor.

financialtimes-590x712

Independent, Başbakan Erdoğan’ın “Twitter’ın kökünü kazıyacağız” açıklamalarını hatırlatarak YouTube yasağını duyururken Wall Street Journal‘ın daha sert bir yaklaşım kullanarak Türkiye’nin “acımasız internet sansürleri uygulayan Çin, Suriye ve Kuzey Kore’yi de kapsayan ülkeler kulübündeki yerini sağlamlaştırdığı”na dikkat çekiyor.

The Guardian Google’ın Youtube’un Türkiye’de yasaklanmasının araştırdığı bilgisini verirken Daily Mail, Reuters, The Next Web, Mashable gibi birçok önemli haber kaynağı da Türkiye’deki sansürü son dakika haberi olarak haberlerine taşımış durumda.

Türkiye’deki internet sansürü AGİT’te

Diğer yandan Twitter sansürüyle ilgili endişelerini sürekli ileten ve hatta bunu diplomatik boyuta taşıyan ABD de YouTube sansürünü hemen gündemine taşıdı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, “Twitter konusunda da belirttiğimiz gibi, ifade özgürlüğüne kısıtlayan her türlü eyleme karşıyız. Türk hükümetine, YouTube ve Twitter’a vatandaşlarının erişimini engellemeyi kaldırması yönünde çağrı yapmayı sürdürüyoruz” diyerek Türkiye’deki bu demokratik olmayan yasakların bir an önce kaldırılması için Türk hükümetiyle görüşme içinde olduklarını belirtti.

Bununla da kalmayan ABD, Türkiye’deki internet yasaklarını Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) taşıdı. “Yetkililerin beğenmedikleri mesajları taşıyan unsurlara saldırıya geçilmesi kabul edilemez” denirken hükümeti Twitter yasağının kaldırılması yönünde verilen mahkeme kararına uymaya çağırdı.

İnternet yasası ve Twitter yasağında büyük tepkiler gösteren Avrupa Birliği de YouTube yasağı sonrası sesini daha da yükseltti. Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejilerinden sorumlu üyesi Neelie Kroes, Twitter hesabından “Bunun sonu neresi, Erdoğan?” diye sorarak Başbakan’a tepkisini belirtirken Stephan Füle’nin de benzer şekilde “Bu nereye varacak?” diyerek Türk hükümetinin bilgi paylaşma özgürüğüne saygı göstermesi gerektiğini vurguluyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.