Bismillahirrahmanirrahim, Selamun Aleykum…

Öncelikle bu kategori altında ki diğer 2 yazıyıda okuyup daha sonra bu yazıya gelmiş herkesten özür dileyerek yazıya başlamak istiyorum. İtiraf ediyorum ki malesef çok tembel bir insanım. Webmaster için kendi düşüncelerimi değilde gidip Wikipedia’dan bulduğum açıklamayı sizinle paylaşacağım. Ancak şöyle bir şey var. Zaten Webmasterlar için çok önemli bir kaynak olan www.webmastersitesi.com bile wikiden örnek almış bu yüzden ben direk kopyalamışım ne önemi var?

Webmaster (Türkçesi: Ağ yöneticisi), web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster’lar,yazılım, grafik, animasyon, sunucu taraflı işlemler vb görevlerde uzman olan kişilerin oluşturduğu ekipte koordinasyon sağlama görevi alabilirler.

Webmaster’ların çalışma biçimleri farklı koşullara göre değişmektedir. Bir firmada tam zamanlı bir çalışan olarak, bir projede proje bazlı bir görev alarak veya dışarıdan freelance iş alarak çalışmaktadırlar.

Maddi kazanç için değil,gönüllü olarak bu işi yapanlar kendilerine Webservant derler. Webmasterlar, bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler.

Webmasterların kullandıkları İnternet programlama dilleri

  • ASP: Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojidir.
  • .NET: Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojidir.
  • AJAX: Bütün işlemleri tek bir sayfa içinde döndürür.
  • CSS: Style dosyalarını içinde barındırır sayfa renk yazı fontu ve bunun gibi verileri burdan alır ve sayfaya uygular ayrı bir programlama dilidir.
  • PHP: Web programlama dilidir.
  • JavaScript: Bir betik (script) dilidir.
  • HTML: Web işaretleme dilidir.
  • ColdFusion: Bir web programlama dilidir.
  • Python: Güçlü Programlama çatılarınıda barındıran bir programlama dilidir.
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.