Twitter’ı daha önce E-Ticaret ile ilişkilendirecek bir çok içerk oluşturduk, okuduk. Ancak şimdi ki gelişme oldukça net ve E-Ticarete oldukça yakın bir gelişme. Twitter, e-ticaret alanına atılmak için son adımlarını attığı konusundaki bilgiler Re/Code tarafından açıklandı. Satın alma altyapısını sağlayacak girişimin adı ise Stripe olarak biliniyor.

Bu gelişmenin detaylarına inmeden hemen önce ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Hatta hatırlatma değil bir çağrı… Bu çağrı OBlogi’nin kurucularından Levent Cem Aydan’a olacak…

Yeni bir Sosyal Ağ geliştiriyorsunuz, hatta bu size göre dünyanın ilk akıllı sosyal ağı olacak. Bu girişim beni ve bu girişimden haberi olan bir çok Türk halkını oldukça heycanlandırıyor. Ancak Facebook zaten Türkiye piyasasında kullanıldığından daha akıllı, Twitter daha popüler…

Bu sosyal ağlar gittikçe senin ve ekibinin fikri olan O-Blogi gibi bir mecra oluyor… Lütfen geç kalmayın. Onlar dönerken biz yola çıkmış olmayalım.

Şimdi konumuza dönebiliriz. Yukarıda da bahsettiğim gibi, Facebook Türkiye’de kullanıldığından daha akıllı bir sosyal ağ kullanıcıları sadece çerezlerinden değil arkadaş listesinde ki kişilerin davranışlarından da kişiyi analiz edip buna göre E-Ticaret stratejilerini kurgulaya bilmeniz için olanaklar sağlayabiliyor. Belki bu Türkiye’de pek kullanılan bir uygulama değil ancak pazar payı büyük olan ülkelerde bu böyle gelişiyor.

Twitter’da atmış olduğu bu temellerle basit bir mikro blog mecrası olmaktan çıkıp kendi aslan payını isteyeceğine benziyor. Peki bundan önce bu sosyal ağ kendi payını almıyor muydu? Hayır popüler olmasına rağman popüler olduğu kadar pay almıyordu. Bu gerçek payını almak için bu değişimi yapıyor ve gözünü ileri ki ufuklara dikiyor. Ancak hala istediği aslan payını alacak kapasitede değil. Çünkü Twitter bir Facebook değil… Bir kere basit, karmaşıklığı yok ve fonksiyonel değil. Bundan sonra farklı araçlarla kullanıcılarına farklı özellikler sunarsa belki olabilir. İşte Twitter’da bu belki için şuan çalışyor. Bakalım önümüzde ki günlerde Twitter bize neler gösterecek?

[box type=”note” ]Birde ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Twitter yeni özelliklerini kullanıma sunduktan sonra Türkiye’de nasıl bir pazar dengesi kuracak bunu merak ediyorum. Biliyorsunuz ülkemizde uygulanan sansürler oldukça saçma ve alakasız…

Konu ile alakalı değil ama istrerseniz aşağıda ki butona tıklayarak sansürlenen bir Twitter hikayesi okuyabilirsiniz…

Read more [/box]

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.