Twitter’ın hesap ve tweet’leri içeren her türlü hukuki belgeyi ve kararı yayınladığı Chilling Effects platformunda 5 mayıs ve 7 mayıs tarihlerinde Ankara5. Sulh Ceza Mahkemesinin aldığı kararlar doğrultusunda “Oy Yok Hırsıza, Başçalan, Haramzadeler333” gibi hükümet aleyhinde ses kayıtları ve iddialar yayınlayan hesaplardaÜlke Bazlı engelleme yöntemi kullanmıştı. Şimdi bu engelleme oldukça gelişmiş ve yeni hesaplara bulaşmış.

Wall Street Journal Türkiye‘nin haberine göre engellenen bu tweet’ler Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın adının geçtiği 66 tweet’i içeriyor. Davayı açan kişi ya da kurumun adı gizlenirken 67 tweet için mahkemeye başvuru yapıldığı belirtiliyor. Ancak mahkeme sadece bir tweet’in kaldırılmasını reddederken diğer 66 tweet için engelleme kararı verdi. Twitter da mahkeme kararlarını uygulayarak bu tweet’leri ülke bazlı olarak engelledi.

Hakkındaki tweet’lerin engellemesi yönünde talebi olan tek kişi Lütfi Elvan değil. Nitekim belgelerde Aydın Doğan’ın da bireysel başvuruyla özellikle fotoğraflarının bulunduğu tweet’lerin kaldırılmasını istediği görülebiliyor.

Aydın Doğan’ın mahkeme aracılığıyla değil, direkt Twitter’a başvuru yaparak kendisinden bahseden 3 farklı tweet’teki fotoğrafları engelletmeyi başarmış durumda. Doğan, telif hakkı nedeniyle bu tweet’lerin kaldırılmasını isterken bu örnekler sadece hesapların değil tweet’lerin de ülke bazlı olarak Türkiye’de engellenmeye başladığını işaret ediyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.