Yerel seçimlerin geçmiş bitmiş tartışmalarının dinmiş tarafların bir birine karşı olan kini geçmiş ateşli sohbetler sönmüş olmasına rağmen Türkiye’nin sansür saçmalığı devam etmekte. Bu durum kimi taraflar tarafından bile normal olarak karşılanmamakta ve hatta karşı çıkılmakta. Bazı taraflar yani internet üzerinden benim takip ettiğim blogerlar ve haber siteleri tarafından da oldukça ciddi anlamda karşı çıkılıyor. Herkes, her taraf, her düşünce kendi açısından durumu farklı bir şekilde değerlendirmesine rağmen ortak sorun olan sansür sorununu çözmeye hedef almış durumda değil.

Biz bu sansür saçmalığına karşıyız ama neden buna karşı bir şey yapmıyoruz? Yada bir şeyler yapılıyorsa ben mi görmüyorum merak ediyorum.

Türkiye’de seçimler öncesi bir çok kavga ortaya çıktı. Bu kavgaların en önemlisi Cemaat – Hükümet kavgası olduğu söyleye biliriz. Bu kavga sonucunda Fuat Avni’ler ortaya çıktı, ses dosyaları ortaya çıktı. Kavga Cemaat ve Hükümet kavgası olarak bilinse de bu ses dosyalarını cemaat çıkartıyor diye bilmek biraz zor. Ancak cemaate yakın kaynakların bu ses dosyalarını ortaya çıkarttığı kesin… Asıl üzerinde durulması gereken bir konu “Bu Cemaat – Hükümet kavgasından neden ses yok?

Ses dosyalarından vs. bahsetmek istemiyorum ancak farkettiyseniz hükümeti hedef alan ses dosyalarından sonra yayınlanan bir ses dosyasını hükümet kendi lehinde kullanmış ve bundan güzel prim yapmıştı. Bu olay karşısında çoğu kişi daha önce ki ses kayıtlarını unutmuş tekrar hükümete güvenini kazanmıştı ve bu durumdan sonra Twitter ve Youtube yasakları ortaya çıkarak ortada bir tane ses dosyası kalmadı! Bu nasıl bir çeliş ki? Yoksa Türkiye büyük bir oyuna mı geldi bunu düşünmenizi ve bu konu hakkında ki yorumlarınızı bekliyorum.

Seçimlerden sonra Twitter açılmasına rağmen Youtube hala açılmamış ve mahkeme açılması yönünde ki kararlarını TİB’e iletmesine rağmen hala bir sonuç alınamadı ve hatta TİB’ten şöyle bir açıklama geldi;

Youtube tarafından bu içeriklerin bir kısmının kaldırılmış olduğu, bir kısım linklerde ise içeriğe sadece Türkiye’den erişimin engellendiği fakat, yurtdışından erişilebildiği tespit edilmiştir. Ayrıca, aynı içeriği taşıyan bir kısım linklerin halen yayınlanmaya devam ettiği görülmektedir. Söz konusu içeriklerin bir kısmı hala ilgili internet sitesinde yayınlanmaya devam ettiğinden, youtube.com internet sitesine uygulanan erişimin engellenmesi tedbirine devam edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Youtube’un kapatılmasının nedeni Atatürk’e yapılan saygısızlık olarak geçiyor. Ancak şu zamanda yapılan saygısızlıkların kime ve nasıl yapıldığı belli bu konu hakkında bir araştırma yapmadım ancak BTK madem Atatürk’e saygısızlık var diyor bu saygısızlık nerede var bunu açıklamasını istiyorum. Kamuoyuna bu bilgiler açık ve net şekilde paylaşılmalı ve insanlar bilinçlendirilmeli diye düşünüyorum.

Konu itibari ile toparlayacak olursak bilişim ile ilgilenen bir çok insan bu sansüre karşı ancak bunun öne geçebilmek için bir şey yaptığı yok gibi duruyor. Buradan bu oyunun büyük yöneticilerine sesleniyorum. Mesela Webrazzi.com Sosyalmedya.co gibi sitelerin kurucuları yada Alemşah Öztürk gibi oyunun büyük adamları bu işe el atmalı ve gerekirse millet vekili olma girişimlerinde bulunup vatana millete hayırlı olmalarını gerektiğini düşünüyorum. Bu konu hakkında” Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın siyasete atılma sebebini” araştırırsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınızdır. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer vaktinizi boş bir şekilde çalmışsam hakkınızı helal edin…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.