Sosyal Meda firmalara yarariBundan bir önce ki yazımda Sosyal Medya’nın açıklaması hakkında biraz değişik bilgiler vermeye çalıştım. Dilerseniz Sosyal Medya Nedir? yazısını kalın yazılmış yere tıklayarak da inceleyebilirsiniz. Bu yazıda bahsetmek istediğim “Sosyal Medya’nın firmalara nasıl bir yararı vardır?” ve “Hangi amaçlarla kullanılabilir?” gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Bu yazıyı yazmamın nedeni tabi ki de internet ortamında boş yere yer kaplamak değil farklı düşünceleri farklı düşüncelerde ki insanlara iletebilmektir. Bir firma Sosyal Medya var olduğu zaman illa satışlarınız %100 artacak yada bilinirliğiniz %100 artacak herkes sizi konuşacak değildir. Bunu söylüyorum çünkü “Sakarya’da Sosyal Medya” ve “Reklamcılık” anlayışı hemen hemen böyledir. Ne yazık ki çoğu insan tanıtımını yapmak için değil egolarını tatmin etmek için reklam veriyor.

Konumuza dönecek olursak benim en çok önemsediğim 3 tane önemli yararı var.

  1. Diğer reklam çalışmalarına göre daha ucuz
  2. El ilanlarına yada billboard reklamlarına göre ölçülebilir
  3. Hedef kitle seçile bilebilir

Yukarıda ki liste daha uzar gider ancak benim için en önemlileri bunlar çünkü hem pazarlamaya hem de tanıtıma odaklı, işte bu yüzden reklamcılık alanında yeni bir sektör doğdu.

  • Daha Ucuz

Televizyonlarda izliyorsun milyon dolarlık reklamlar çekiliyor, dünya isimleri getiriliyor kamera karşısında saatler geçiriyor. Önemli bir derecede maliyet sarf ediliyor. Peki küçük işletmeler bu kadar büyük reklamları çekebilir mi? Tabi ki de hayır, kaç tane gördünüz ki? İşte Sosyal Medya’nın ucuz olmasının faydası sizde maliyeti düşük video reklam çekebilir Youtube gibi video paylaşım ağlarına yükleyebilir doğru bir stratejiyle milyon dolarlar harcamadan, milyon dolar harcanan reklamlardan daha başarılı olabilirsiniz. İnanın bana etkisi daha sağlam olacaktır.

  • Ölçülebilir

Sosyal Medya’nın Faydaları listesinde saydığımız gibi yine el ilanları üzerinden örnek vererek bu konuyu açıklamak istiyorum. Düşünelim yeni bir mağazasınız ürünleriniz çok kaliteli, nadir bulunan ürünler ve oldukça ucuz her hafta birkaç ürününüzü ve kampanyanızı tanıtacaksınız. Tanıtım yapmak için el ilanı yolunu seçtiniz. Her hafta yeni ilanlar basılıyor, yeni tasarımlar yapılıyor, dağıtılıyor vs. basım, tasarım ve dağıtım hep masraf masraf ufak masraf gibi gözükebilir ancak yekün toplamını aldığınız da aklınızdan “Acaba bende mi reklamcı olsam?”  sorusu geçiyor. Ancak Sosyal Medya’da sadece en başta birazcık reklam vermeniz yeterli ondan sonra zaten standart takipçileriniz oluşacak ve bunlara her gün hatta 5 saatte bir el ilanı dağıtır gibi paylaşımlar yapacaksınız.

  • Hedef Kite

Bize akıl almaz nimetler sunan bu mecranın hoşuma giden bir faydası da hedef kitleyi seçebilmeniz. Ölçülebilirlikte el ilanı üzerinden örnek vermiştik yine el ilanı üzerinden örnek vererek yazımızı sonlandıralım. El ilanı bastırdınız dağıtacaksınız. Siz hedef kitlenizi biliyorsunuz ama bunlara nasıl ulaşacaksınız? “Benim hedef kitlem …. oturuyor” tamam senin hedef kitlen o semtte oturuyor ama senin hedef kitlen 19 ile 40 yaş arası bayanlar. Nasıl ulaşacaksın bunlara? İşte burada teknoloji devreye giriyor ve seni Sosyal Meda Tutkusu Çağrıyor!.. Sosyal Ağlara kayıt olurken doğum tarihimiz, cinsiyetimiz gibi çeşitli bilgileri kayıt ederiz. İşte bu mecralar bu bilgileri analiz eder ve bizleri kategorize eder. Ama bu kategorizeyi el ilanı dağıtırken yapamazsın. Yazıyı daha fazla uzatmayacam anladın sen onu 😉

Senin de bu konu hakkında ki yorumlarını dinlemek isterim.  Okuduğun için teşekkür ederim. Zamanını çaldım hakkını helal et.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

1 Comment

  1. […] yazıyı daha önce Sosyal Medya Haberlerini eleştirdiğim Sosyal Medya Blogu olan sosyalimci.com  adresinde yayınlamıştım. Hatta “sosyalimci.com” yazısına tıkladığınızda […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.