Markanız kocaman bir dünyada yapa yalnız ve ne cadde biliyor ne sokak. Daha önceden kulaktan dolma yada kendi fikirlerinizin var olmasına karşın bunlar yetersiz. Eğer profesyonel bir yardım almazsanız kendi fikirleriniz yada kulaktan dolma bilgileriniz sizi bu kocaman dünyanın bilinmeyen sokaklarında kaybedecektir. Peki Sosyal Medya’da markanızı kime yada kimlere emanet etmelisiniz?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Sosyal Medya Danışmanı ve Sosyal Medya Uzmanı farklı kişilerdir ve farklılıklarına göre bir hiyerarşiye sahiptirler. Hiyerarşiye göre Danışman fikir ve strateji üzerine hizmet verirken daha çok karargâh bölgesinde çalışır. Uzman ise karargahtan aldığı stratejileri ve fikirleri sahada uygulayandır. Eğer Sosyal Medya da hizmet alan yada hizmet veren olmak istiyorsanız mutlaka bu ikisinin arasında ki farkı anlamanız gerekmektedir. Yine de global bir firma yada marka değilseniz çoğunlukla Danışmanlık / Uzmanlık hizmetlerini aynı kişi yada Ajanstan alacaksınızdır. Eğer siz global bir firma yada uluslar arası bir markaya hizmet veriyorsanız bu ikisinin arasında ki farkı iyice kavramalı ve göreviniz ne ise bunu yapmalısınız. Ancak bu şekilde profesyonel ve başarılı olabilirsiniz. Kısa açıklamamızı yaptığımıza göre dilerseniz markanızın kimlere emanet olduğunu bir gözlemleyelim…

Sosyal Medya Danışmanı Kimdir?

Markanızı emanet edeceğiniz ilk kişi şüphesiz Sosyal Medya Danışmanı olacaktır. Sosyal Medya’da ki var olan yerinizi, olmanız gereken yeri, sizi takip edenleri ve gerçekten sizi takip etmesi gereken hedef kitleyi ve bu hedef kitleye nasıl ulaşabileceğinizi, hangi sosyal mecralarda var olmanız gerektiğini SWOT Analizleri ve değerlendirmeleri ile planlayan kişidir. Bir nevi markanızın Sosyal Medya’da ki mimarı olmaya aday olan kişidir kendisi. Tabi ki bunlar danışmanımızın görevleri ancak daha yeni başlıyoruz. Sosyal Medya’da markamız var oldukça Danışmanımızın da bizlere olan hizmete mutlak devam edecektir.

Sosyal Medya Danışmanı markanızı ve sizi detaylı araştırdıktan sonra yaptığı planlar ve oluşturduğu stratejiler ile birlikte Sosyal Medya Uzmanı mızı ziyaret eder. Yapacakları toplantıda danışmanımız Uzmana yada uzmanlara araştırmalarını, planlarını ve stratejilerini tam olarak anlatır. Artık görev uzmanlarımızın omuzları üzerindedir. Danışmanımızın ise işi bitmiş gibi gözükebilir ancak yazımızın ilk başında dediğimiz gibi bir hiyerarşi içerisinde çalışırlar bu hiyerarşik sırada Danışmanlık en üst olduğu için Uzmanların yaptığı tüm işleri denetlemek ve yürürlüğünü takip etmek zorundadır. Belirli periyotlarla bu takibin istatistiksel olarak değerlendirmeye alan Danışmanımız markanız için durumu kontrol eder ve durumun ehemmiyetine göre farklı stratejiler yada planlar oluşturur.

Sosyal Medya Uzmanı  Kimdir?

Tüm görevi genellikle saha görevleri olan çalışanlara çoğunlukla Sosyal Medya Uzmanı denir. Danışmanlıkta anlattığımız aşamalar ve toplantılar sonucu saha iniş yapan Uzman işi gereği son derece yaratıcı ve serbest olmalıdır. Markanın paylaşım planlarını hazırlamak ve paylaşımların kontrolünü ve takibini yapan uzman markanızın görünen yüzünü oluşturur. Bu yüzden Danışmanlık ve Uzman olarak farklı kişilere görevler verilirse markanız için yararlı olacaktır.

Bırakın stretejilerinizi Sosyal Medya Danışmanı belirlesin paylaşımlar ile paylaşımların takibini yaparak geçireceği vakitleri yapacağı plan ve istatistiklere adasın böylelikle markanızın daha bilinçli ve emin adımlarla Sosyal Medya’da ki geleceği oluşsun. Sosyal Medya Uzmanı danışmanın işini yapmasın ve sadece sizi nasıl temsil edeceği konusunda çalışmalar yapsın…

[box type=”info” ]Bu yazı Pio Ajans için yazılmıştır. Sizde yazı istekleriniz için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz…[/box]

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.