Sosyal Medya sektörü Türkiye için oldukça yeni ve gelişen bir sektör. Genellikle Ajanslar bu sektöre bulaşmaya daha yakın oldukları gibi kişisel Freelancer olarak çalışanlarda var. Ayrıca bazı firmalar kendi içlerinde Sosyal Medya Departmanı bile kurabiliyor. Tabi ki bu departmanları kuran firmalar genelde yerel olmayan ulusal bazda ki firmaların olduğunu söyleye biliriz.

Sosyal Medya Uzmanları Markanıza Değer Katar!

İsterseniz kendi içinizde oluşturabileceğiniz bir departman isterseniz dijital ajanslar isterseniz Outsource olarak mutlaka bir Sosyal Medya Uzmanı ile çalışmanız gerek. Çünkü Sosyal Medya öyle bir dünya ki hata kabul etmez. Belirli bir stratejiniz, kriz yönetimi planınız ve Sosyal CRM’niz olmalı ancak bunları yok sayan ve “Sosyal Medya Uzmanı da kimmiş onun yaptığını ben yapamayacak mıyım?” Diyenlerde yok değil…

Hayır Yapamayacaksın!

Neden yapamayacaksın? Çünkü bu iş senin dışardan gördüğün kadar basit bir iş değil. Normalde Sosyal Medya’nın anlamını bilmeyen ve bu ortamın gücünü görememiş bir çok insan bu işi sadece Facebook ve Twitter’da birkaç profil açıp günde iki kez paylaşım yapmak olarak görüyor. Oysa işin aslı çok farklı bir yönde ve Sosyal Medya sizin düşündüğünüzden daha derin bir deniz. Eğer yüzmeyi çok iyi bilmiyorsanız kolluklarınızı takmanızı tavsiye ederim yoksa bu derin sularda batma ihtimaliniz çok yüksek! Peki boğulmamak için yada derin sularda derine batıp kaybolmamak için ne yapmamız gerekir?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Sosyal Medya’da sizi dibe vurmadan kurtaracak kişiler yada kurumlar var. Dilerseniz bu kişi yada kurumlardan destek alabilirsiniz. Eğer bana soracak olursanız ben size digital ajanslar ile çalışmanızı tavsiye ederim. Çünkü digital ajanslarda Grafikerler, Yazılımcılar ve Metin Yazarları hepsi bir bütün olup markayı Sosyal Medya üzerinde en iyi şekilde temsil ederler.

Digital Ajanslar

Dijital Ajanslar’da sistematik bir çalışma vardır ve herkes kendi işini yapar. Bu sistemli çalışmada tabi ki beraberinde başarıyı getirir. Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse hiyerarşiye göre adım adım gidelim. Normalde Sosyal Medya üzerinde paylaşımlar dönemsel olarak planlanır ve paylaşılır işte bu plan yapılırken genelde işlem ilk olarak metin yazarında başlar. Biz bu muhteşem çalışana Sosyal Medya MetinYazarı diyelim. Genelde bu insanlar içlerinde hiçbir zaman dışa vuramadıkları bir sosyopat yaşatırlar ve sosyopatta çoğu zaman yazdıklara metinlere yansır. Sosyal Medya Metin Yazarı o dönem içerisinde tanıtılacak ürünleri yada hizmetleri belirler. Metinleri yazar, senaryoları belirler ve ardından bu porje grafikerin eline geçer. Grafiker ruhunda ki sanatçıya bu projeyi gösterdikten sonra görsellerde hazırlanmış olur. Bu zamandan sonra eğer gerekirse kampanya yada tanıtım için uygulama yada tanıtıcı web siteyi hazırlar. Ve ardından oyun başlar… Oyun başlar ancak yine de bu oyun biraz maliyetli olabilir.

Freelancer Sosyal Medya Uzmanları

Sosyal-medya-uzmani.fwSosyal Medya’da sizi başarılı bir şekilde temsil edecek olan bir diğer alternatifte Freelancer Sosyal Medya Uzmanları’dır. Size ilk olarak Digital Ajansları anlattık ve digital ajanslar ile çalışmanın size vereceğin değerden bahsettik ama bir çok Ajans bu konuda OutSource olarak hizmet vermektedir. Yani Digital Ajanslara önemli miktarlar ödemeden önce bir araştırmanızı ve çalışacağınız Ajansların Sosyal Medya Uzmanları olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde Ajanslar yerine Freelancerlarla çalışmanız daha mantıklı olacaktır.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.