Markalar, zaman geçtikçe Sosyal Medya’nın gücünün farkına daha çok varıyorlar ve bu Sosyal Dünya’da var olmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ellerinden geleni yapıyor olmaları ve markalar arası rekabet burada onları buluyor ve bir birleriyle yarış içerisine giriyorlar. Bu yarışa ilk girdiklerinde yada bu dünyada ilk var olma kararlarını aldıklarında amaçları daha geniş kitlelere ulaşmak, marka bilinirliğini arttırmak ve tabi ki ürün yada hizmet satışlarına etki etmektir. İlk olarak bu yola bu amaçla girmişken ilerleyen zamanlarda amaç oldukça değişiyor ve bu yeni bir pazarlama alanından çıkıyor. Peki tren raydan çıktığı zaman Sosyal Medya Uzmanları ne kadar bilinçli davranıyor yada neyi amaç ediyor?

İlk önce “Sosyal Medya Uzmanı kimdir, ne yapar?” sorularına cevap vermek gerekir yada bu soruların cevaplarını bulmak gerekir. Ardından yapacağımız değerlendirme ile Sosyal Medya Uzmanlarının ne kadar bilinçli olduklarını anlayacağız. Dilerseniz aşağıda ki butona tıklayarak Sosyal Medya Uzmanları hakkında yazdığım yazıya ulaşabilirsiniz. Dilimiz döndüğünce farklı bakış açıları katarak anlatmaya çalıştım.
[box type=”note” ]İsterseniz kendi içinizde oluşturabileceğiniz bir departman isterseniz dijital ajanslar isterseniz Outsource olarak mutlaka bir Sosyal Medya Uzmanı ile çalışmanız gerek. Çünkü Sosyal Medya öyle bir dünya ki hata kabul etmez. Belirli bir stratejiniz, kriz yönetimi planınız ve Sosyal CRM’niz olmalı ancak bunları yok sayan ve “Sosyal Medya Uzmanı da kimmiş onun yaptığını ben yapamayacak mıyım?” Diyenlerde yok değil…

Read more
[/box]
Facebook’ta sayfa beğenisi, Twitter’da Takipçi sayısı, Linkedin’da Bağlantılar Youtube’da izlenme sayısı Sosyal Medya Uzmanları için çok fazla önemli olmasa da firma yöneticisi için çok önemli, o kadar önemli ki sanki bu sayılar ne kadar yüksekse o kadar popüler olabileceklerini sanıyorlar. Oysa ki Sosyal Medya’da ki beğeni sayılarınızın çok olması sizin en çok sevilen yada en çok tercih edilen marka olduğunuzu göstermez. Sosyal Medya ölçülebilir ve hesaplana bilir bir mecra reel dünyanın aksine kimlere ulaştığınızı yaş cinsiyet oranlarını takip edebilirsiniz ve hedef kitlenize ne kadar ulaştığınızı hesaplaya bilirsiniz. Peki Sosyal Medya Uzmanınız size bu konu hakkında ne kadar gerçekçi davranıyor?  Bilinmesi gerekir ki bu mecrada var olmanın amaçlarında ki en büyük pasta reklama düşer. Yani bu mecrada olmak istiyen bir markanın ilk hedefi marka bilinirliğini, müşteri memnuniyetini arttırmak değil daha fazla reklam yapabilmektir. Uzmanınızın size ne kadar gerçekçi davrandığını ölçmek ve takip etmek için size dönem sonlarında sunduğu raporları ve bu raporları size sunum şekline dikkat edebilirsiniz.

  • Eğer size sadece aylık bir rapor sunuyorsa, emin olun o rakamlar hiçte gerçekçi değildir ve sizin markanız Sosyal Medya’da sadece var olma savaşı veriyordur.
  • Eğer size haftalık bir rapor sunuluyorsa markanız Sosyal Medya’da Uzmanınız tarafından takip ediliyor demektir.
  • Eğer size Aylık yada haftalık bir rapor sunuluyor ve bu rapor bir toplantıda değerlendiriliyorsa siz gerçek bir Sosyal Medya Uzmanıyla çalışıyorsunuz diyebiliriz.

Son olarak söylemek istediğim birkaç cümle var. Sosyal Medya’da Beğeni sayısınız, takipçi sayınız yada bağlantılarınızın ne kadar çok olduğu önemli değil. Önemli olan yarattığınız etki! Sayfanızı 300 kişi beğenmiş olabilir bunun aksine 10.000 kişide beğenmiş olabilir belkide 500.000 takipçiniz var. Ancak paylaştığınız bir gönderiyi 100 kişi görüyorsa 500.000 beğenini yada 300 beğeninin bir anlamı yok. 10.000 kişilik bir sayfada sizin gönderinizi 300 kişi görüyorken, 300 kişilik bir sayfada güzelce planlanmış viral etki yaratarak paylaşılmayı başaran bir gönderiyi 10.000’lerce kişi görebiliyor…

Sosyal Medya’da önemli olan Beğeni sayınız değil, içeriğinizdir! Şimdi hesap edin
“Sosyal Medya Uzmanınız Ne Kadar Bilinçli?”

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.