Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya iki kuşak arasında ki gelmiş geçmiş en büyük farktır. Radyo, Televizyon, Bilgisayar ilk çıktıkları zamanda kuşaklar arasında farklılıklar yaratmıştır. Nasıl bir farklılık derseniz en kısa örnek 90 yaşında ki babaannenin senin gibi akıllı telefon kullanamaması ve televizyonda ki haberlerden etkilenip oy vermesi diyebiliriz. Sosyal Medya bilişim sektörlerinin gelişmesiyle ortaya çıkmış portalların bir üst seviyeye ulaştığı zaman dahil olduğu ve milyonların kullandığı mecraların genel adıdır. Dersek biraz eksik söylemiş oluruz çünkü Ekşi Sözlük’te bir Sosyal Mecradır. Şuan içesinde bulunduğunuz blog sitesinin de kullanıcıları olsa ve bu kullanıcılar kendilerini ifade etse yazılar, yorumlar vb. paylaşsalar burasıda bir Sosyal Mecra olabilir. Şimdi buraya kadar verdiğim bilgi her Blogda sözlükte vs. bulabilir ve bana “ulan niye internette bilgi kirliliği yapıyorsun” diyebilirsiniz. Sonuçta Arama motorlarında “Sosyal Medya Nedir?” diye arama yaptığınızda 0.20 saniyede Yaklaşık 3.980.000 sonuç bulunabiliyor. Ancak şimdi yapacağım yoruma bir çok kaynak değinmemiştir. İşte bu yüzden Blog açıp kendi düşüncelerimi paylaşıp yeni düşüncelere zemin hazırlamak istiyorum.

Sosyal Medya Su Gibidir, amaca göre şekillenir

Aslında Sosyal Medya bir bakış açısıdır. Kullanıcı bu mecraları kullandığı amaca göre şekillenir. Bu yüzden “Sosyal Medya Su Gibidir…” diyebiliriz. Ne şekil alırsa alsın Sosyal Medya sosyalliğinden bir şey kaybedebilir ama medya algısından asla. Yani Sosyal Medya’nın 2 tane alt başlığı vardır.

  1. Sosyal kelimesinin kullanıldığı amaç nedir?
  2. Sosyal kelimesinin kullanıldığı amacın medya tarafı nedir?

Sosyal kelimesini ilk başlarken hemen hemen açıkladık. Aslında biraz daha açılabilir ancak siz zaten onu biliyorsunuz. Gelelim “Medya” kelimesinin kullanıldığı amaca. Sözlükte ki anlamına bakarsak medya: Her türlü bilgiyi kişilere ve topluma aktaran, eğlence, bilgi, ve eğitim gibi üç temel sorumluluğa sahip görsel, işitsel ve hem görsel, hem işitsel araçların tümüne medya denmektedir. Şimdi Sosyal bir mecrada yani kişilerin kullanıcı olup eğlence, bilgi ve eğitim gibi üç temel sorumluluğa sahip görsel, işitsel ve hem görsel, hem işitsel paylaşımlar yaptıkları yada bilgi kaynakları ürettiği zaman ortaya çıkan kavramda Sosyal Medya’dır hacı uzatmaya gerek yok. Sana inanıyorum ki farklı şeylerden bahsettim ve sende bu yazıyı okuyorsan büyük bir ihtimal bu konuda bir aktiviten vardır. Şimdi benim bu yazıyı yazma amacımda içerik olsun siteme reklam alayım, gelir elde edeyim falan değil benim düşüncelerimden yeni düşüncelerin türemesi. Umarım istediğim olur ve senin düşüncelerine etki ederim. Okuduğun için teşekkür ederim. Zamanını çaldım hakkını helal et.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.