Sosyal Medya’da Marka Konumlandırması yaparken yapmış olduğunuz araştırmalar, analizler vs. ne olursa olsun. Konumlandırma yapacağınız marka için hangi mecra uygun olursa oluşun mutlaka es geçmemeniz gereken bir Sosyal Ağ var. Yazımızın da başlığından anlayacağınız gibi bu sosyal ağ tabiki de Linkedin

Daha önce ki yazılarımızda Linkedin Nedir, Nasıl Kullanılır, Linkedin Grup Nedir, Nasıl Kurulur, Linkedin Şirket Sayfaları oluşturma gibi başlıkları inceledik ve bir çok detay paylaştık. Bu yazıda daha önce ki o paylaştığım yazıların tümünün kısa bir özeti olacak diyebiliriz. Kısaca Markanız Linkedin’da yoksa Sosyal Medya’da yoktur demektir! Peki neden?

Sosyal Medya Marka Konumlandırması ve Linkedin

Linkedin diğer mecralardan çok farklı bir mecra olduğunu anlattık. En baştan kısaca anlatacak olursak armut piş, ağzıma düş denilen hazırcılık bu mecrada yok. Bu mecrada var olan herkes profesyonel ve profesyonellerin arasında olduğunu biliyor bu yüzden etkileşimlere girerken bu etkenleri göz önünde bulunduruyor. Facebook’ta paylaştığı bir resmi, Twitter’da tweet attığı bir özlü sözü burada paylaşmaz yada takip etmez. Çünkü bu linkedin kullanıcıları için etik değil. Bu kadar profesyonel bir ortamda markanızı konumlandırmanın ne demek olduğunu açıklamaya gerek yok. Bunu siz de tahmin edebilirsiniz.

Markalar İçin Linkedin

Markanız Linkedin’da yoksa Sosyal Medya’da yoktur dedik diye hemen gidip markanız adına bir Linkedin profili açmayın sakın! Çünkü bu bir kurumsal çalışma olmaz. Peki bu şekilde bir şey yapsanız pazarlama açısından kötü mü olur? Tabi ki kötü olmaz ancak farkına varmalısınız ki bu mecranın raconu böyle değil. Tamamiyle kurallara uymalısınız.

Markalar için Linkedin Grupları

Linkedin’da Marka Konumlandırması yapmak için öncelikle kişisel Linkedin Profilinizden hizmetiniz yada ürünleriniz ile ilgili bilgilerin paylaşılacağı herkesin bir arada toplanıp tartışmalar yapacağı bir Linkedin Grup kurmalısınız. Neden grup kurmalısınız internet sitenizin ziyaret sayısını arttırabileceğiniz, SEO puanını arttıra bileceğiniz en önemli kaynak olduğu için grup kurmalısınız. Ayrıca grubunuzda sizi takip eden kişilere özel mailler göndere bildiğiniz için onlara daha yakın olmuş oluyorsunuz. Bu yüzden E-Mailing çalışması, SEO çalışması ve pazarlama gibi girişimleriniz baside indirgeniyor. Kısaca açıklayacak olursak bir taşla çok kuş vuruyorsunuz.

Markalar için Linkedin Şirket Sayfası

Kenidinize ait bir grup kurduktan sonra markanızı biraz daha kurumsallaştırma vakti geldi diyebiliriz. Markanız ile ilgili tüm ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımını yapabileceğiniz adeta bir internet sitesi gibi hizmet gören Linkedin Şirket Sayfaları sizi oldukça profesyonel ve kaliteli gösterecektir. Diğer sosyal ağlarda firmanız yada markanız adına profiller, sayfalar vs. açabilirsiniz ama bu etkileşimler sizi daha çok pazarlamaya ağırlık vermenizi, hizmetinizi yada ürünlerinizi tanıtmaya yöneltir. Ancak Linkedin Şirket Sayfaları böyle değil. Linkedin Şirket Sayfanızı oluştururken kurumsallığa ve kullandığınız görsellerin orjinalliğine ne kadar dikkat ederseniz sizi inceleyenler sizin oluşturduğunuzu ve sizi gördüğü zaman sizden o kadar etkilenecektir. Dediğim gibi tasarımlarınız ve kurumsallığınız ne kadar iyi ise o kadar sizi ulaşılmaz göreceklerdir.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.