Geçtiğimiz sene Promoted Pins (Promosyonlu Pinler) ile ilk reklam denemelerine başlayan Pinterest, bunu bir adım ileriye taşıdığınıduyurdu. Küçük bir marka grubuyla bu reklam özelliğini resmi olarak hayata geçiren Pinterest, arama ve kategorilerde paralı reklamları göstermeye başlıyor.

Promosyonlu pinlerin sosyal ağda görmeye alıştığımız pinlerden bir farkı yok. Ancak üstlerinde “Promoted” ifadesi yer alarak bunun markanın para ödeyerek sosyal ağa verdiği bir reklam modeli olduğu anlaşılabiliyor. Bu açıdan promosyonlu pinler, Twitter’ın promosyonlu tweet’leri ve Facebook’un promosyonlu sayfa içeriklerine benziyor.

pin-590x393

Pinterest’in promosyonlu pinleri ilk açtığı markalar arasında ise ABC Family, Banana Republic, Expedia, GAP, General Mills, Kraft, lululemon athletica, Nestle, Old Navy, Target, Walt Disney Parks and Resorts ve Ziploc yer alıyor. Pinterest, bu markalardan gelecek geri dönüşlere göre paralı reklamları sene içinde daha da fazla marka için geçerli hale getirecek ve artık Pinterest de reklam görmeye alıştığımız sosyal ağlardan birine dönüşecek.

Pinterest her ne kadar bu reklam modelinin ücretleri hakkında resmi bilgi vermese de AdAge‘in ulaştığı bilgilere göre Pinterest’e reklam vermek her yiğidin harcı değil. Nitekim Pinterest markalardan 1 ile 2 milyon dolar arası harcama taaddüt ediyor ve CPM için de 30 ile 40 dolar arası bir fiyat politikası belirlemiş durumda.

Bugün itibariyle Pinterest’in mobil ve web uygulamalarında gösterilmeye başlayacak paralı promosyonlu pinler, kullanıcıların ana akış sayfasında gözükmese de arama ve kategoriler sayfalarında kullanıcıların karşına çıkmaya başlayacak. Markalar için artık ürünlerini pazarlamak için önemli bir platform olan Pinterest de bu reklam modeliyle sonunda bu potansiyeli paraya dönüştürmek için önemli bir adım atmış olacak.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.