Microsoft Advertising tarafından yayınlanan Dijital Medya Tüketim Raporu, dijital medyanın insanların dikkat sürelerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Microsoft Advertising Canada, pazarlamacılar için Dijital Medya Tüketim Raporu’nu yayınladı. Rapor, Microsoft’un 2 bin kişi üzerinde yapılan araştırmasına dayanıyor. Araştırmada ayrıca 112 kişinin elektroenselogram (EEG) ile akıllı cihaz kullanımları sırasındaki beyin aktiviteleri ölçümlendi.

Rapor dijital çağda insanların aynı anda birden fazla işle meşgul olma yeteneklerinin geliştiğini, buna karşın dikkat sürelerinin kısaldığını ortaya koyuyor. 2000 yılında 12 saniye olan dikkat süresi artık sadece 8 saniye.

Rapora göre tüketicilerin %86’sı aynı anda birden fazla ekranla meşgul olabiliyor. Televizyon izlerken bilgisayar oyunu oynayıp telefonları ile sosyal ağlara girerken internette araştırma yapabiliyor. Ayrıca rapora göre 18 – 24 yaş arası kullanıcılar aynı anda birden fazla ekrana dikkatlerini verebilirken 45 yaş ve üzeri kullanıcıların aynı anda birkaç cihazı kullanmaları dikkatlerinin dağılmasına neden oluyor.

Araştırmanın bir parçası olarak Microsoft, insanların dijital medya ile nasıl etkileşime girdiğini kategorize etmek amacıyla 3 dijital medya tüketici kişiliği belirledi. Bunlar; Ninja, Pragmatist ve Ambidextrous (çok yönlü). Ninja farklı cihazlarla ayrı şeyler yaparak görevleri bölümlere ayırırken, ambidextrous birçok şeyi aynı cihaz üzerinden yapabiliyor. Pragmatist ise diğer iki kategorinin de özelliklerini taşıyor.

microsoft-dijital-medya-tuketim-raporu

Araştırma tüketicilerin dijital medya tüketim alışkanlıklarındaki değişimi ortaya koyarak, pazarlamacıların kampanyalarında daha iyi hedefleme yapabilmeleri için yardımcı olmayı hedefliyor.

Microsoft’un Dijital Medya Tüketim Raporu’nu şuradan indirebilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir