Linkedin’da Yeni Moda İş İlanları

Profesyonel bir Sosya Ağ olan Linkedin’da Türk Firmaları için iş ilanları yayınlamak yada profesyonel anlamda iş bağlantıları kurmak geçtiğimiz 2013 senesinde tam olarak kullanılmaya başlandı diyebiliriz. Hal böyle olunca Linkedin Türkiye pazarında önemli adımlar attı ve büyüdü. Verilen iş ilanları sonuçlandı yeni kariyerler yapıldı, yeni işler kuruldu derken Linkedin üzerinden bir çok başarı hikayesi ortaya çıktı. Ancak zaten ortada hali hazırda bir iş ilanı sistemi varken Türk kullanıcılar bu alanda bir çığır açtı. Büyük bir ihtimal açılan bu çığırın temeli yabancı bir ülkede ki iş ilanı oldu. Hani hatırlayacaksınız adam iş arıyorum diye son parasıyla billboardlara ilan vermişti, hatırladın mı? İşte sanıyorum ki bu iş ilanları da tamamen buna özenilmiş ve yapılmış aktivite. Daha fazla uzatmadan hemen Linkedin’da ki yeni moda iş ilanını size anlatayım. Genelde profillerinde Artık işşsizim iş arıyorum tarzında gönderiler yazmak yada İsimlerinin yanına “Serkan Dinç (İş Arıyor)” yazmak moda oldu. Peki bu doğru bir şey mi? Açıkçası ben bunları kendi ana sayfamda ki zaman akışımda görünce oldukça rahatsız oldum ve Linkedin’dan iğrendim tüm samimiyetimle söylüyorum ben bir iş veren olsaydım kesinlikle hiç şansınız olmazdı.

İşsiz Linkedin Kullanıcılarına Kariyer Önerileri

Sosyal Medya Firmalar tarafından oldukça başarılı bir şekilde kullanılırken bireyler tarafından da oldukça profesyonelce kullanılabilir. Kariyerinizi inşa ederken bir CV niteliği taşıyacak bir bloğunuz mutlaka olmalı. Bunun yanında Facebook profiliniz ve Linkedin profiliniz de sizi merak edenlerin sizi tanıması için büyük önem taşıyor. Bu yüzden Sosyal Medya’yı kullanırken oldukça dikkatli ve itinalı olmalısınız. Yapacağınız en ufak bir paylaşım bile ileride muhtemel patronunuz olabilecek kişileri rahatsız edebilir ve çok önemli bir iş fırsatını kaçırabilirsiniz.

Kariyeriniz İçin Blog Yazmak

İnşa ettiğiniz kariyerinizde ki tecrübelerinizi, pratik bilgileri yada püf noktaları bloğunuzda paylaşarak sizi takip edenlere “Bakın ben ne kadar da bilgiliyim. Bu işte profesyonelim!” mesajı gönderirsiniz. Bu şekilde sizi takip edenler sizin bu işte örnek alınacak bir kişi olduğunuzun farkına varırlar ve tanınmaya başlarsınız. Tanındıktan sonra bloğunuz artık iş verenler tarafından da dikkatlice incelenecek duruma gelir ve bu devreden sonra sizin Sosyal Medya’da kim olduğunuz araştırılır.

Sosyal Medya’da Kariyerinizin Önemi

Sosyal Medya’da kariyerinizi tanıtmak amacıyla en önemli mecra tabi ki şüphesiz Linkedindır! Linkedin sizin kariyerinizi sergiler bu yüzden Linkedin’da ki profilinizi eksiksiz doldurmalısınız. Sizi inceleye biri rahatlıkla sizden etkilenmeli. Ardından önem derecesine göre Facebook, Foursquare, Twitter gibi mecralar geliyor. Linkedin’da sizin kariyeriniz ön plana çıkarken bu mecralarda kim olduğunuz neleri sevip sevmediğiniz hangi mekanlarda dolaştığınız ortaya çıkıyor. Bir nevi insanlar sizi tanıyor…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.