Linkedin için ne kadar profesyonel bir ağ desek de öteki sosyal ağlar gibi onunda bir anasayfası haber kaynağı ve zaman akışı var. Arkadaş çevrelerinizden ve katıldığınız grup, takip ettiğiniz sayfada paylaşımlar yapıldığı zaman ana sayfanızda ki haber kaynağınızdan ulaşmanız mümkün. Hatta gruplarda yapılan paylaşımlar mailinize otomatik bültenler olarak gönderildiği bile oluyor. Bu şekilde klasik bir Sosyal Ağ yapısına sahip olan Linkedin’da ki özellikleri size aşağıda anlatacağım ve sizde Linkedin Nasıl Kullanılır? Sorusuna bir cevap bulmuş olacaksınız…

Linkedin Profil: Size ait olan bilgileri değiştirmek, görüntülemek ve düzenlemek istiyorsanız bu sekmeye girin. Hatta size önerim bu siteye her girdiğinizde bu sayfayı açmalısınız çünkü profilinizde eksik olan güncellemeyi bekleyen bir proje yada bilgi olduğunu düşünüyorum. Unutmayın Linkedin Profiliniz sizin güncel CV’nizdir.

Linkedin Kişiler: Bir ağa bağlı veya herhangi bir ağa bağlı olmayan kişileri aramak amacıyla buraya girebilirsiniz.

Linkedin Gruplar: Katılmak isteyeceğiniz gruplar olabileceğinden dolayı bu bölüme giriyorsunuz. Yeni bir grup da oluşturabilirsiniz. Gruplarda tartışmalara katılabilir grupların size özel sunduğu promosyonlardan faydalana bilirsiniz. Eğer bir Sosyal Medya Uzmanı yada firmanız ile ilgili dikkat çekici bir şey yapmak istiyorsanız sizde bir promosyon oluşturabilirisiniz.

Linkedin İş İlanları: Linkedin tarafından size özel yararlı olabilecek iş ilanlarını görüntüleyebilirsiniz. Belki de işinizi bu şekilde bulacaksınız. Burada ki iş ilanları sizin profilinizde ki hazırladğınız CV içerisinde belirtmiş olduğunuz yeteneklere göre seçilir ve size önerilir. Eğer uzmanlık alanlarınıza Web Tasarım yazdıysanız; web tasarım yada onunla alakalı iş ilanları size özel olarak sunulacaktır.

Linkedin Gelen Kutusu: Size başka bir kişi tarafından özel mesaj veya güncelleme geldiği zaman bu bölüme düşer mesaj. Siz okumadığınız sürece header üst tarafında mesaj kutusu kırmızı olarak görünür. Siz de okunmamış bir mesaj olduğunu anlarsınız.

Linkedin Şirketler: Bu bölümde şirketler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Şu anda bu şirkette çalışan ve bu ağa bağlı olan kişileri de görüntüleyebilir tanışabilirsiniz.

Kariyer Fırsatlarını görmek ve şirketlerin profillerini incelemek için Linkedin’i kullanabilirsiniz. Şirketlerin kendilerine özel profillerinde çeşitli verileri elde etmeniz, ürünleri keşfetmeniz mümkün.

Yeni bir sosyal ağda üyelik açanların en büyük derdi profili tam anlamıyla doldurmak, bilgileri güncellemek, arkadaşlar edinmek… LinkedIn profili oluşturmak isteyenler MS Word formatındaki CV’nizi kullanabilirsiniz. MS Outlook, Gmail hesaplarınızdan çevrelerinizi direk aktarabilirsiniz.

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.