Esselamun Aleykum, merhabalar beyler ve bayanlar bu yazımda sizlere JQuery hakkında biraz bilgi vereceğim. Gerçi daha bu ilk yazılarım pek önemli bilgiler bulamayada bilirsiniz ancak amaç yazı olsun ısınalım geyik yapalım. JQuery bir Javascript kütüphanesidir eğer yeni yeni webmasterlığa adım atıyorsanız ne demek istediğimi tam olarak anlamaya bilirsiniz ama eminim ki bir çok okuyucu tarafından bunlar basit günlük konuşmalarında geçirdiği cümleler.

Yeni Webmasterlar için açıklama yapıyorum. kütüphane diyoruz çünkü bir çok JQuery dosyasını bir sayfa içerisinde kullana bilirsiniz. İlk defa bu yazılım dili ile karşılaşan arkadaşlarım genelde çok basit bir hata yapıyorlar eminim sizde yapmışsınızdır. Bu hata bir kütüphaneden çekitiğiniz bir materyali sayfa içerisinde birden fazla kez kullanmış ve çalışmadığını görmüşlerdir. Eminim yeni başlayan arkadaşlarda bu problem ile karşılaşacaklar biraz didincekler ve internette bunlar ile ilgili çözüm bulacaklar. Neyse şimdi aşağıda sizlere Wikipedia’dan aldığım açıklamayı paylaşacağım.

JQuery Nedir?

John Resig tarafından 2006 yılında geliştirilmiş bir açık kaynak javascript kütüphanesidir.

jQuery bir JavaScript kütüphanesidir. Ya da farklı bir JavaScript Framework’üdür denebilir. jQuery yoğun olarak animasyonlarda kullanılır. Flash’ın alternatifi olarak kullanılan bu teknoloji ile Flash galeri, Tab menü, Sayfa geçişleri gibi birçok işlem yapılmaktadır.

jQuery’nin resmi sitesinden jQuery dosyasını indirip web sitenize yükleyebilirsiniz. jQuery boyutu ufak ve işlevi çok olduğundan ayrıca hazır eklentileride çok olduğundan çok yaygındır. 2006 Yılından beri kullanılan jQuery 2012 yılına kadar inanılmaz bir kullanım artışı göstermiştir. Bugün dünyanın en büyük paylaşım sitesi Facebook jQuery teknolojisi de kullanmaktadır.

Jquery kütüphanesi kullanılarak geliştirilen jqueryui gibi daha gelişmiş arayüzleri ve araçları daha kolay kullanabilmemize imkan veren ek kütüphanelerde mevcuttur.

JQuery Nasıl Kullanılır?

Jquery fonksiyonlarını sayfamızda kullanabilmek için öncelikle jquery kütüphanesini sayfamıza bağlamamız gerekir. Bunun için

<script type=”text/javascript” src=”jquery kütüphanesini yolu” ></script>

yukarıdaki kod satırını web sayfamızda head tagları arasında kullanmamız yeterli olacaktır.

kaynak: Wikipedia

Ayrıca şu adresleride her zaman el altında bulundurmanızı tavsiye ederim.

http://www.jquery.com
http://www.jqueryui.com

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.