Türkiye son zamanlarda sıklıkla yaşadığı tarihi bir an yaşıyor. Bu yazıyı normalde siyasi kimliğimle yazardım ancak bugün bu yazıyı mesleğimin bana kazandırmış olduğu strateji yapısı ile yazıyorum. Eğer bu yazıyı okuyorsan Sosyal Medya ile ilgili fikirlerinin olduğunu var sayıyorum. Sosyal Medya ile Geleneksel Medya arasında ki çok fark olmadığını ikiside medya, ancak Geleneksel Medya’da söz sahibi olmayan biri Sosyal Medya’da söz sahibi olabiliyor. Geleneksel Medya’da söz sahibi olan biri Sosyal Medya’da söz sahibi olamıyor diye bir kavram yok… Nasıl geleneksel medyada para konuşuyorsa Sosyal Medya’da da para konuşuyor.  Televizyon, dergi, gazete yada diğer yazılı yada basılı yayın organları bu kadar adaletsiz iken Sosyal Medya herkesin eşit olduğu bir dünya sunuyor. Hiçbir kuralın olmadığı dünyada yaşamak ister misiniz? Hiçbir kuralın olmadığı bir dünyada yaşamak nasıl bir şey olurdu bir düşünün. Burada bir düşünün ve sonra okumaya devam edin.

Hiç kuralları olmayan bir yer düşündünüz eminim ki güzel bir dünya değildi. İşte Sosyal Medya’da düşündüğünüz güzel olmayan bir yer. Burada kural yok, kurallar sizsiniz. Böyle bir dünyada her şey güzel gözüküyorken bir çokta adaletsizlik oluyor. Bu adaletsizlik mesela Ekşi Sözlüğün merkezini oluşturduğu bir olay olmuştu hatta bir yazar Ekşi Sözlükten çıkmıştı. Önemli olaylar yaşanmıştı hatta Türkiye Sosyal Medya Dünya’sında tarihi bir olay diyebiliriz.

Konuyu çok allandırıp budaklandırmadan anlatmak istiyorum. Yukarıda anlatmaya çalıştığım konu aklınızda bir yer edindirmiştir umarım. Şimdi yakın zamandan bir örnek verip konuyu kapatacağım. “İnternete sansür, İnternete yasak neden gerekli?” Çünkü yalan yanlış haberler ve bilgiler paylaşılarak milletimiz birbirine düşürülüyor. Mesela gezi parkı olaylarında bu konuyu çok iyi gördük. Azin Nesin’inde dediği gibi bu milletin %60 salak. Bence %90’ı salak. Bu %90ın %60’ını ak partililer oluştururken %30’unu da Gezi Parkı müdavimleri oluşturdu. Her şeyin bir raconu uydurulması gereken bir kitabı vardır ama bu %30’luk salak kesim bunları bilmedikleri için 7 tane kardeşimizin canını Allah’a teslim etmesine mesuliyet olmuş kendilerine de ciddi zararlar vermiştir.

Türkiye’nin bu %60’ının bilinçlenmesi için %30luk kesimin bazı kuralları öğrenmesi savundukları demokrasi ve laiklik ile birlikte %60’ı kendi tarafına çekmesi gerekmektedir. Bunun içinde internet yasası Türkiye için şarttır. Türkiye körlerin ve sağırların bir birlerini ağırladığı bir ülke olmamalı bunun için bazı kısıtlamalar gerekmektedir.

Bu durumda çok doğru insanlar iseniz sırtınıza ateşten gömleği giyip meclise bizim vekilimiz olarak girip bizim hakkımızı savunmanız gerekmektedir. Yalan yanlış haberler ile birkaç aksiyon arayan insanı gaza getirmeye benzemez hakkı savunmak…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.