İnstagram, kendinden bağımsız yeni bir uygulama yayınladı. Adı Layout! Harici olarak yayınladığı bu yeni uygulama kullanıcıların birden fazla fotoğrafı düzenlemesine olanak sağlayarak yeni fotoğraflar üretilebilmesini gerçekleştiriyor. Bu uygulamada fotoğraflara farklı çerçeveleri seçmelerinin ardından, seçtikleri fotoğraflara ayna efekti verme, ya da ters çevirme gibi düzenlemeler yapabiliyor.

Uygulamada bulunan Photo Booth alanı, kameranızla çektiğiniz son fotoğraflara erişmenizi sağlıyor. Faces sekmesinde ise yüzleri tanıyarak işlem yapmak mümkün. Layout şimdilik sadece fotoğrafları düzenliyor, yani video desteği yok.

İnstagram’ın daha öncede geçtiğimiz senenin yaz aylarında yine aynı mantıkta çalışan fakat fotoğraf değilde videolar için kullanılan bir uygulama yayınlamıştı. İnstagram’ın bu girişimlerini görünce kişisel bir yorum eklemeden geçemiyorum. Ben fotoğrafçı değilim ancak fotoğrafçılar gibi fotoğraf düzenlemekten rahatsız oluyorum. Bırakalım bu güzel işleri güzelce bilen profesyoneller yapsın. Ama gel gör ki günümüzün sosyolojik yapısı bundan yana değil. Eee toplumda benim isteklerim doğrultusunda değişmeyeceğine göre topluma göre değişmek gerekiyor. Son olarak Instagram’ın kanatları altında yayınlanan ikinci uygulama olan Layout, her ne kadar Instagram ekibinin eseri olsa da, Layout kullanmak için Instagram hesabına ihtiyacınız olmadığını da belirtmekte fayda var. Kısacası Instagram hesabı olmayanlar da Layout uygulamasını kullanabiliyor olacak. Ancak Layout, şimdilik sadece iOS cihazlar için AppStore’daki yerini aldı. Bu gelişmede beni açıkçası sanki Instagram sadece Apple ile çalışan bir firmaymış hissi veriyor. Ancak Instagram’ın paylaştığı bilgilere göre Layout’un Android versiyonu da gelecek aylarda Google Play’deki yerini alacak. Ama yinede söz konusu Windows Phone uygulaması halen açıklamalarda bile yok…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir