Merhaba, vucudumuzun en ufak yapı taşı birimi nedir? Atomlardır değil mi, işte HTML’de internet sitelerini oluşturan yapı taşlarından biridir. Bir programlama dili değildir. Daha çok programlama dillerini Web tarayıcılarında görsel olarak bize sunar. Çoğu zaman programlama dilleri HTML olmadan bir işe yaramaz. Ancak HTML programlama dilleri olmadan da bir işe yarayabilir. Ayrıca PHP, ASP vb. gibi programlama dilleri ile birlikte çok fazla işe yaraya bilir. Örnek verecek olursak şuanda bulunduğun site, düşünsene WordPress alt yapısını kullanmıyor olsaydı, hazırladığım her yazının bağlantısını her widgeta ve önerilen yazıya kendim eklemek zorunda kalacaktım… Neyse şimdi Wikipedia’dan aldığım bilgileri sizinle paylaşacağım;

HTML Nedir?

Zengin Metin İşaret Dili (İngilizce Hyper Text Markup Language, ks. HTML) günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Dilin son sürümü HTML5‘tir.

HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. Programlama dili denilememesinin nedeni tam olarak budur. Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir.

HTML, W3C tarafından standartlaştırılmaktadır. Html, “etiket” ismi verilen çeşitli başlıklardan oluşur. Aşağıdaki örnek bu etiketler kullanılarak yazılmıştır.

Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee’nin HTML adlı bilgisayar metin dilini bulup geliştirmesiyle başlamıştır.

[box type=”info” align=”” ]

Örnek bir HTML kodu

<html>
  <head>
    <title>örnek başlık</title>

  </head>
  <body>
    <p style="font-size:10px"><a href="http://tr.wikipedia.org">Özgür Ansiklopedi</a></p>
  </body>
</html>

[/box]

Tarihi

1980 yılında CERN’de görevli olan Tim Berners-Lee, CERN araştırmacılarının bilgilerini ve dökümanlarını birbirleriyle paylaşabilmeleri için bir sistem olması gerektiğine inanıyordu. Bu yüzden prototip olarak ENQUIRE isimli sistemi önerdi.1989 yılına gelindiğinde internet tabanlı sistemin ilk temellerini yine aynı isim Tim Berners Lee attı.1990 yılında HTML işaretleme dilini geliştirmesinden sonra World Wide Web(WWW) sistemini kurmuştur. Bu şekilde CERN’de bilgi paylaşımını kolaylaştırma amacı doğrultusunda ortaya çıkan HTML günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi olan internetin başlıca temelini oluşturmuştur.

kaynak: Wikipedia

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.