Google’ın son altı yıldır üzerinde çalıştığı sürücüsüz araçlarla ilgili en çok tartışılan konuların başında güvenlik geliyor. Araçlarıyla trafik kazalarını ciddi ölçüde düşürmeyi uman Google, bunlara bir cevap niteliğinde, yol deneyimlerini ilk kez yayımladı. Google’ın sürücüsüz araçlar programı lideri Chris Urmson, The View from The Front Seat of the Google Self-Driving Car başlıklı Medium paylaşımında, sürücüsüz araçlarla manuel ve otonom modda olmak üzere toplam 20’den fazla araçla 1,7 milyon mil (2,7 milyon km) yol aldıklarını söylüyor. Bunun 1 milyon milinin otonom modda gidildiğini belirten Urmson, bu süreçte sadece 11 adet küçük çaplı kaza geçirdiklerini not ediyor. Kazalardan hiçbiri sürücüsüz araçlardan kaynaklanmıyor, Google’a göre.

Nota göre, ABD’de her yıl ortalama 33 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor, Türkiye’de ise 2013 yılında 1 milyondan fazla kaza gerçekleşti, 3 bin 700 kişi hayatını kaybetti. Google’ın notu, kazalarla ilgili tüm sorumluluğu insanların irrasyonel davranışlarına mal ediyor, haliyle. İnsanlar araç kullanırken şeritlerini takip etmiyor, yola bakmıyor, kitap okuyor hatta trompet çalanlara bile rastladıklarını söylüyor Urmson. Bunu, etrafı 360 derece izleyen, yola sürekli yüzde 100 odaklanabilen ve iki futbol sahası mesafesine kadar etrafındaki araç, bisiklet ve yayaları takip edebilen sensörlere sahip makinelerle kıyasladığınızda, ortaya günümüz trafiğiyle ilgili epey bir ilkel görüntü çıkıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir