Google, internet bağlantısı olmayan bölgelere de bağlantı sağlamak için dünyanın yörüngesinde konumlandıracağı yüzlerce uydu için 1 milyar dolar tutarında bir bütçe ayırdı.

Yeni projesinde 180 küçük ve yüksek kapasiteli uydu kullanacak olan teknoloji devi, bu uyduları normal uydulara göre düşük bir irtifada konumlandıracak. Google, bu projesi için uydu iletişim teknolojileri geliştiren o3b Networks’ün kurucusu Greg Wyler ile birlikte çalışıyor.

Daha önce de dünyanın gelişmemiş bölgelerine interneti yaymak için çalışmalar yürüten Google, geçtiğimiz Haziran ayında Google X departmanı tarafından geliştirilen Project Loon ile, güneş enerjisi ve uzaktan kumanda ile çalışan balonlar sayesinde ücretsiz internet bağlantısı sunmayı hedefliyor.

Google’ın bu projesi heyecan verici olmasına rağmen verimliliği tartışılıyor zira Google’ın daha verimli olabilecek seçenekleri var. Nisan ayında güneş enerjisi ile çalışan ve çok uzun süre havada kalabilen insansız hava araçları (Drone) üreten Titan Aeurospace‘i alan Google, firmanın Solara 60 isimli hava aracı sayesinde kablosuz 120 kiloluk teçhizatla birlikte 2 yıl süresince hiç yakıt ikmali yapmadan 65.000 fit yükseklikte uçabiliyor.

Google, bu teknolojide de ezeli rakibi Facebook ile yarışıyor. Facebook, internet.org adlı projesiyle birçok teknoloji devini yanına alarak interneti 5 milyar insana ulaştırmayı amaçlıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.