Google Geçmiş Arama Sonuçları

Web 2.0 teknolojisiyle sosyal ağların ortaya çıkması bireylerin yada markaların daha kısa yoldan çok daha geniş bir kitleye ulaşmasıyla birlikte Big Data dediğimiz büyük veri bankaları daha çok değer kazandı ve yeni mecralar yapılırken Big Data toplamak için daha çok çaba sarf ediyorlar. Hal böyle olunca bireylerde tabi ki kendi verilerini görmek incelemek istiyor olabilir. Özellikle benim gibi aşırı derecede kıskanç bir sevgiliye sahipseniz tüm sosyal mecralarınızın o mükemmel şahış için didik didik aranabilmesi gerekiyor. Tabi ki bu durum ilişkiler için düşünülebileceği gibi markalar içinde geçerli olabiliyor. Çünkü ortaya şeffaflık çıkıyor ve insanların bu şekilde size olan inancı ve güvenirliği artıyor. Mesela buna bir örnek göstermek istersek Engin Günaydın’ın oynadığı Artema reklamını gösterebiliriz. Burada musluğu açıp kapatarak musluğun milyonlarca kez test edildiğini gösteriyor. Bence bu bir şeffaflık raporudur. Bunu aynı zamanda muslukların garantiden kaç adet değiştirildiğinin raporunuda yayınlayarak yapabilirlerdi. Bu konuyu biraz uzatmış olabiliriz. Hemen konumuza geçiyoruz.

GOOGLE ARAMALARINDA YENİ ÖZELLİK

Google aramalarında yeni özellik, yaptığınız aramaları indirebiliyor olmanız. Aradığınız terimlerin listesini görmek için, kayıtlı arama geçmişinizin tamamını indirebilirsiniz. Böylece, istediğiniz zamanda ve yerde verilerinize erişebilirsiniz.

Bu millet arama geçmişinin indirilmesine hazır mı?

Geçmiş aramalarınızın bir kopyasını indirme

  1. Web ve Uygulama Etkinliği sayfanızı ziyaret edin.
  2. Sayfanın sağ üst köşesinde Seçenekleri simgesi  > İndir‘i tıklayın.
  3. Arşiv Oluştur‘u tıklayın.
  4. İndirme işlemi tamamlandığında verilerin bağlantısını içeren bir e-posta onayı alırsınız.

Not: Geçmiş aramalarınızı indirmek, bunları Web ve Uygulama Etkinliği sayfanızdan silmez. Aramalarınızı ve göz atma etkinliğinizi nasıl sileceğinizi öğrenin.

İndirilen verileriniz nerede bulunur?

Geçmiş aramalarınızı indirdiğinizde, geçmiş bilgilerinizin bir kopyası güvenli bir şekilde Google Drive‘daki Paket Servisi klasöründe saklanır. Bilgisayarınızda bir kopyasının bulunmasını istiyorsanız dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İndirmekte olduğunuz veri miktarına bağlı olarak Paket Servisi klasörünüzde geçmişinizi içeren birden fazla dosya olabilir.

Güvenlikle ilgili ipuçları

  • Geçmiş aramalarınızı herkese açık bilgisayarda indirmeyin.
  • Hesabınızı ve hassas verilerinizi 2 Adımlı Doğrulama ile koruyun. Bu güvenlik katmanı, başka kişilerin, şifrenizi bilseler bile hesabınıza erişmelerini önler.

Kaynak: Google Support

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir