Foursquare’a bildiğiniz gibi lokasyon bazlı çalışan ve gittiğimiz yerleri tanıttığımız yada etrafımızda bulunan bize uygun yerlerin tavsiyeler neticesinde keşfetmemizi sağlayan oyunlaştırılmış bir Sosyal Ağ diyebiliriz.

[box type=”note” ]

Foursquare Nedir?

Dilerseniz aşağıda ki butona tıklayarak “Foursquare Nedir?” sorusunun cevabını aradığımız daha detaylı yazıya ulaşabilirsiniz.

Read more
[/box]

Foursquar’ın tanımında bahsettiğimiz ve şimdi altını çizeceğim bir özellik var. Bu özellik oyunsallaştırma. Bu özellik sayesinde Foursquare bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip oldu diyebiliriz. Belki de bu Sosyal Ağ’ı Facebook, Twitter gibi Sosyal Ağlardan ayıran bir özellik diyebiliriz.

Rozetleri çeşitli mekanlara gidip check-in yaparak sahip oluyorsunuz. Bu rozetleri kazanmanız için belli bir yol katetmeniz gerekiyor. Bazı rozetleri Foursquare’i kullandıkça kazanırken, bazı rozetleri ise belirli özel mekanlara gitmeniz durumunda kazanabiliyorsunuz. Örneğin 5 farklı Starbucks’a giderek check-in yaptığınızda Barista rozeti kazanıyorsunuz. Fakat bazı rozetler var ki onları ancak o şehirlerde check-in yaparak kazanabiliyorsunuz.

Rozet kazanmada ki bu özellik ve rozetlerin fazlalığı kimileri için abartı yada gereksiz olarak gözükse de oldukça kullanışlı ve gerekli bir etkileşim. Peki neden diye soracak olursanız cevap çok basit. İnsanları etkilemek için. Rozet kazananlarFoursquare profillerini daha süslü hale getiriyor ve ilgi çekici oluyor. Bunu gören kullanıcılarda kendi profillerinde kendi rozetlerini sergilemek istiyor. Bu sayede de Sosyal Ağ’ın onlara vermiş olduğu görevleri yapmak zorunda bırakılıyor. Bu görevlerin amacı genellikle mekanlarda yapılan check-inlerı arttrmak yada tavsiyeleri çoğaltmak olsa da kullanıcılar hiç çekinmeyeden istekleri yapıyor. Hal böyle oluncada Foursquare amacına ulaşıp bu Sosyal Ağı bir mekan tanıtım sitesi haline getiriyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.