Aslında bu yazının başlığı, “Facebook’tan Yeni Video Reklamları ve Almamız Gereken Dersler” olacaktı. Ancak çok uzun bir başlık olacağız için kısaltmam gerekti. Facebook uzun bir sora sonra yeni reklam videoları paylaştı. Bir çok Sosyal Medya ile ilgili sitede bu haberin ayrıntıları oldukça uzun uzun anlatılmış olabilir ama ben istiyorum ki bu gelişmeleri basit bir haber olarak okuyup geçmeyelim. İnceleyelim bizlerde bir şeyler katalım kendimize. Sonuçta dünyanın bir numarası sayılabilecek bir Sosyal Ağ olan Facebook Reklam yapıyor. Bu adamlar Sosyal Medya Uzmanı değil Bu adamlar Sosyal Medya‘nın atası! Bu yüzden kendimize bir şeyler çıkarmalıyız. Hmmm güzelmiş demek yerine eleştirmeliyiz ve sonuca ulaştırmalıyız.

Facebook Reklamlarında daha çok günlük hayatımızda ki an’ları toplayıp kurgulayan senaryolar seçmiş. Benim en çok dikkat ettiğim ise videolar ortalama 18 – 20 saniye sürüyor. Bundan 3 yıl önce Sosyal Medya Uzmanlığı hakkında bilgi toplarken bir çok yazı ve kitap okumuş olabilirim. Okuduklarımın geneli hepsi aynıydı diyebilirim ve o okuduklarımdan aklımda kalan yada ezberlediğim diyelim bir şey aklıma geldi. Videolarda ki dikkat süremiz. Facebook bu yazılarda ki ve kitaplarda ki bilgileri işlemiş ve buna dayanarak bu kadar kısa videolar hazırlamış diyebiliriz. Koskocaman Facebook “Bana ne insanın algı süresinden! Ben Facebook’um bir video yayınlarsam herkes izler…” Dememiş ve oyunu kurallarına göre oynamış. Belkide 7 dakikada anlatacağını 7 videoda anlatmış ama yinede oyunun kurallarının dışana çıkmamış.

Peki ya sen ne yapıyorsun? Video reklam hazırlatıyorsun o kadar para harcıyorsun ama hazırlattığın o video daha izlenmeden reklamı geç tuşuna basılarak geçiliyor! Ne diyelim? Geçmiş olsun…

Reklamlarda dikkatimi çeken bir başka şey ise videolarda Facebook logosunun yada isminin geçmiyor olması. Sadece video sonunda Facebook Beğen simgesi çıkıyor. Buda bir marka için en önemli şeylerden biri olabilir. Logo ve isimden daha önemli olan şey, o markayı bize hatırlatacak bir simge, sembol yada karakter… Facebook‘un hiç ismi geçmemesine rağmen en sonunda çıkan beğen simgesi bize çok şey anlatıyor diyebiliriz.

Son olarak hazırlanan bu videolar hakkında televizyonda yayınlanacak mı yada yayınlanmayacak mı diye bir açıklama yok ancak konu ile ilgili uzman kişilerin ve bloggerların ortak düşünce noktası Facebook’un Aralık ayında devreye aldığı otomatik başlayan mobil videoları yaygınlaştırmak için bir adım olması. Zaman ne olup olmadığını gösterecektir. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerinde bu konu hakkında ki farklı görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.