Facebook, bundan böyle restoran ve kafelerin sayfalarında menülerini paylaşabileceğini duyurdu. Bunun için Constant Contact ile işbirliğine giden sosyal ağ böylelikle Yelp’in alanına göz dikmiş oluyor.

SinglePlatform ile hali hazırda çalışan işletmeler menülerini otomatik olarak Facebook sayfalarına taşıyabilirken diğer restoran ve kafeler ise menülerini PDF dosyası olarak sayfalarına ekleyebilecekler. Bunun için ise sayfa yöneticilerinin ayarlardan sayfa bilgilerine girmeleri ve burada yeni belirecek olan menüler satırını seçmeleri gerekiyor.

Şimdiye kadar restoranlar, menülerini Facebook hayranlarına duyurmak için resim dosyaları paylaşma yoluna gidiyorlardı. Şimdi bu yeni özellikle buna gerek kalmadan bu işletmeler direkt sayfaya gömülü olarak güncel menülerini Facebook hayranlarına duyurabilecek ve tanıtabilecekler.

facebookmenu-590x590

Kullanıcılar bu menülerden şu an için sipariş veremiyor olsa da sosyal ağ bir sonraki adımında Facebook üzerinden yemek siparişini hayata geçirebilir. Geçtiğimiz sene OpenTable ile işbirliği yapmaya başlayan ve yakın zamanda “yakınımdaki arkadaşlar” özelliğini hayata geçiren Facebook’un bu alana göz kırpmaya başladığını tahmin etmek çok zor değil.

Ayrıca Graph Search ile de restoran bulmayı kolaylaştıran Facebook, geçtiğimiz sene Yelp’e rakip olabilecek kullanıcılara yakın mekanları gösterme özelliğini hayata geçirmişti. Tüm bunlar Facebook’un restoran keşfi alanına güçlü bir oyuncu olarak dahil olmaya çalıştığını gösterirken restoran menülerinin de gelmesiyle bu durum Yelp ve Foursquare‘in canını sıkacağa benziyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.