Biz internet yasaklarını konuşurken her an Türkiye’de yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya olan Facebook, insansız hava araçlarıyla dünyada internetten mahrum olan bölgelere internet erişimini götürmek için ilk adımını attı.

Facebook, hatırlanacağı gibi Ağustos ayında önemli teknoloji şirketleriyle birlikte internet.org projesini hayata geçirmişti. Mark Zuckerberg’in henüz internetle tanışmamış olan 5 milyar insana internet bağlantısı sağlamak ve diğer internet kullanıcılarının faydalandığı ayrıcalıklar ve imkanlardan onların da yararlanmasını sağlamak için başlattığı internet.org’un bu amacına nasıl ulaşmayı planladığının ana hatları Facebook’un son duyurusuyla yavaş yavaş belirmeye başladı.

Hem Zuckerberg’in kendi Facebook sayfasından hem de Facebook’un basın bülteniyle duyurduğu üzere Facebook’un Connectivity Lab ekibi herkese interneti götürmek için insansız hava araçları geliştiriyor. Bu araçların geliştirilmesinde Facebook güneş enerjisiyle çalışan hava araçları üreten Ascenta ile birlikte bir çalışıyor.

Farklı yerel bölgeler için farklı araçların kullanılacağını söyleyen Facebook, bazı yerlerde havada 1 ay kalabilen araçlar kullanırken daha az nüfuslu yerlerde uydular aracılığıyla internet bağlantısını sağlayacak. Google‘ın balon projesine benzetilebilecek Facebook’un bu yeni girişiminde Connectivity Lab ekibi karadan, havadan ve yörüngeden internet erişimi sağlayacak hava araçlarının yanı sıra uydular ve lazerler geliştirmek için de çalışmalar yapıyor.

kaynak: www.sosyalmedya.co

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.