Facebook bugün varsayılan gizlilik ayarlarında değişiklik yaptığını duyurdu. Daha önceden durum güncellemeleri varsayılan olarak “herkese açık” paylaşılırken bu değişiklikle birlikte “arkadaşlar” olarak otomatik olarak ayarlanacak.

Diğer bir deyişle sosyal ağa ilk kez katılan kullanıcılar ilk durum güncellemelerini yazarken eğer gizlilik ayarlarını elle değiştirmezlerse bu paylaşımlarını sadece arkadaş listesindekiler görebilecek. Böylelikle Facebook 2009′dan beri sürdürdüğü “herkese açık” paylaşım kuralını değiştirmiş oluyor.

facebook-gizlilik-ayarlari-1

Facebook’un var olan kullanıcıları ise artık durum güncellemeleri paylaşırken bir uyarıyla karşılaşacaklar. Durum güncellemenizi yazdıktan sonra tam yayınlamak üzereyken karşınıza çıkan “Privacy Checkup” (Gizlilik Kontrolü) isimli pop-up kutu sizi iletinizi kimlerle paylaşmak isteyip istemediğinizi tekrar kontrol etmek konusunda uyaracak.

facebook-gizlilik-ayarlari-2

Facebook, paylaşılan içeriklerin kime gösterildiğinin daha belirgin olması amacıyla mobil uygulamalarında da küçük değişiklikler yapmış durumda. Eskiden ekranın sağ alt köşesinde, zor farkedilebilen paylaşım tercihi buton yeni tasarımla durum güncelleme kutusunun üst kısmına taşınıyor.

facebook-gizlilik-ayarlari-3

Bunlara ek olarak uygulama izinlerine anonymous giriş yapma özelliğini hayata geçiren ve uygulama kontrol panelini baştan tasarlayan Facebook, bu değişikliklerle gizlilik tercihlerinin daha görünür olmasını amaçlıyor. Kullanıcılarının paylaşımlarının istediklerinden daha fazla görüntülenmesi konusunda Facebook’a yaptığı geri bildirimler bu strateji değişikliğinde etkili olmuş gibi gözükürken sosyal medya devi böylelikle “Herkese açık” paylaşım zorlamasından geri adım atmış oluyor. Böylelikle özel mesajlarını gizlilik ayarlarına dikkat etmeden tüm Facebook camiasıyla paylaşan dalgın kullanıcılar da güven altına alınmış oluyor.

Diğer yandan Facebook’un gittikçe kalabalıklaştığı ve arkadaşlarınızın paylaşımlarının bile bu kalabalıkta kaybolduğu düşünülürse listenizde olmayan kişilerin güncellemelerini görüp görmemeniz artık Facebook’a çok da yarar sağlamıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.