Sakura sadece bir ağaç değildir. Bu ağaç bir semboldür. Japonya’nın güzellik ve gençlik Sembolüdür. Japonya’da Sakura kiraz çiçekleriyle süslü bir ağaç türüdür. Her bahar, çiçekler yapraklarını döker ve yerine yenilerini bırakır. Bu ağaçta beyaz ve pembe renkli çiçekler filizlenir. Açıkça görülüyorki kiraz çiçekleri çok güzeldir. Ayrıca Japonya’da’da Sakura çiçeklenmesi ulusal bir bayramdır.

Sakura’lar açıldığında haber başlıklarının ilk sayfasında yer alırlar Hanami-”Sakura çiçeklerine hayranlık” bu yıllar boyu Japonların eğlence dünyasına girmiştir. Aristokratlar ve samurayların köylülerine geri dönmesini baharın ilk günlerinde ağaçların altında oturarak bekleyiş içine girerlerdi.

“Chain of poems” yazarı Renga kitabını Sakura altında yazmıştır. Gençler ve yetişkinler piknik veya başka faliyetler için kiraz ağaçlarının altında toplanırlar. Ne yazık ki Sakura çiçeklerinin ömrü bir hafta kadardır. Bu yüzden ölülerin ruhları Japon halkı tarafından Sakura çiçeklerinde yaşatılıyor. Böylece ataları ile konuşmak istediklerinde bu ağaç altında dinlenmeye çekilir ve öğrenmek istediklerini, düşünce yolu ile anlamaya çalışırlar. Sakura’lar şehirden, şehire ardalanır.

Japonya’da düşen Sakura yapraklarını izlemek isterseniz, Kuzeyden, Güneye kadar bir ay boyunca izleyebilirsiniz. Japonya müzelerinde Sakura çiçeklerinin resimleri renga reng ve bahar tadında görmek isteyenlerle buluşuyor. Sakura ressamlara ve şairlere kendilerini geliştirmeleri için ilham kaynağı oluyor! Japonya’da 100’den fazla özel Sakura türü vardır. Bunlar birçok yeri birbirine bağlayan uzun geçişler sağlıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.