Geçtiğimiz günlerde kız arkadaşım ile birlikte minibüste yolculuk yaparken konu nereden açıldı tam olarak hatırlamıyorum ama bana bu yazıyı yazmama sebep olacak o soruyu sordu…


Bundan 40 yıl sonranın modası ne olacak?

Bende basit olarak açıklamasını yaparak fikirlerimi paylaştım. Şimdi bu fikirlere biraz daha örnekler vererek Mikro Haber Yorum bloğum sosyalimci.com’da paylaşıyorum.

Dünya nereye gidiyor?

Dünya gerçekten çok enteresan bir yolculuk yapıyor. Biraz kafanızı kaldırıp kendinize dışarıdan bakarsanız neler yaptığınızı geçmişten bu güne gözlemlerseniz sizde farkına varacaksınız. Mesela diyelim ki grafikersiniz modayı takip eden zamanın çizgilerine uygun işler ortaya çıkarıyorsunuz. Kendi zaman tünelinize bir bakın bu işe başlarken tasarımlarınızda kullandığınız çizgiler nasıldı şimdi nasıl? Diyelim bir modacısınız… Tasarladığınız kıyafetleri bir gözden geçirin. 60’larda giydiğimiz kıyafetler şimdi tekrardan moda olmuyor mu? Sadece birkaç modern  detay ekleniyor ama model aynı değil mi? Grafik Tasarımlarda o zaman ki reklam araçlarına şimdi Retro bir yaklaşım olarak tekrar geri dönmüyor muyuz? Bir çok firma bu konuda kendi reklamını yapmadı mı? Mesela Migros bir zamanların ambalajlarını özel olarak yeniden aynı şekilde aynı ürünlerde satışa sunmadı mı? Zaman geçiyor biz değişiyoruz ama değişen sadece biziz yaptıklarımız yada tasarladıklarımız değil. 60’larda 70’lerde, 80’lerde neler yapılıyorsa şimdi de aynıları yapılmıyor mu? Zaman adeta tekerrür ediyor!

Belki bunun pazarlama dilinde yada tıp dilinde bir açıklaması vardır. Ama benim gözlemim bu şekilde. O kadar detayını falan bilmiyorum. Ama bence bunların tek nedeni şu;


Amerika zaten keşfedilmiş… Bir daha keşfetmeye ne gerek var?

İşte konu bu tasarımsal olarak zaten her şey keşfedilmiş ortaya çıkan yeni şeyler sadece biraz inavasyon, bu keşfedilen şeyler belirli zamanlarda neden tekrar ediliyor? İşte buda farklılık!

Ben bu farklılığı çok kısa bir zaman içerisinde telefonumu güncellediğimde farkına vardım. Bu arada telefonum windows phone işletim sistemine sahip. Telefonumu güncellediğimde farkına vardım ki bazı uygulamaların ikonları değişti. Mesela Line bu şekilde… Daha önce boyutlu olarak gölgeli ve degredeli renklerden oluşan ikonu değişerek düz tasarım halini aldı. Yani herkesin anlayacağı gibi Flat Design oldu.

O da günümüzde ki farkındalığa ayak uydurdu ve ötekileşti. Eskiden daha canlı ve boyutlu tasarımlar modaydı ve her şeyde bunlar kullanılıyordu. Bazıları farkındalık yaratmak için düz tasarıma geçti. Farkındalık yaratıldı. Şimdi herkes farkındalık yaratarak farklılaşmak istediği için düz tasarıma geçiyor.

[box type=”note” ]Peki herkes düz tasarıma geçtiğinde ne farklı olacak? İşte o zamanda tekrardan boyutlu tasarımlar popüler olacak. Bu döngü bu şekilde gidip gelecek… Kuşaklar değişecek ama tasarımlar hep aynı kalacak.[/box]

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.