[box type=”warning” ]Bu yazıda site sahibi olarak ismi geçen kişi tarafından bize ulaşılmış ve site ile olan alakası açıklanmıştır. İlgili siteye hosting sağladıklarını ancak şuanda bir bağlantıları kalmadığını açıklayan Muhammed bey ayrıca yazınında kalkmasını istemiştir. Yazının son güncellemesinde yada ilk orjinalinde ismi geçen kişi yada kuruluşların bu site ile ilgili hiç bir ilgisi kalmadığının altını çizerek bildirmek isterim…

Ancak böyle bir olaya kalkışacaklara örnek olması için bu yazıyı kaldırmamakta ısrar ediyorum ve böyle bir şey yapıldığında ne kadar kolay ulaşılabileceğinizin bir kanıtı olması açısından yararlı olacağını düşünüyorum. Ancak siz yinede “Bu emek hırsızlığını burada paylaşmak, bu hırsızlığı yapan insanlar için bir hakarettir ve rencide ediyor. Yazıyı kaldır.” gibi yorumlar yaparsanız yazıyı kaldıracağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim… [/box]

Türkiye’de Sosyal Medya ne durumda, ne kadar girişimciyiz ve üretkeniz işte bu yaşananlarla ölçüp tartabiliriz. Türkiye’den bir efsane geldi, geçiyor, geçecek, geçmek üzere, inşallah geçecek. Bir türlü geçemedi gitti yahu… Neyse öncelikle itiraf etmeliyim ki alt yazılı dizi film sevmesem de abim sayesinde takip ettiğim bir iki dizi oldu. İlk olarak Türkçe Alt Yazılı Numbers ile başladım, Türkçe Alt Yazılı White Collar ile devam ettim, ardından Türkçe Alt Yazılı Elemantery ve Sherlock geldi. Benim yabancı dizi ile olan alakam bu ama acayip müptelaları var öyle böyle değil.

Dizimag.com Kapatılış Efsanesi

(Aşağıda ki yazı www.sosyalmedya.co sitesinden alınmıştır.)

Türk izleyicilerinin favori ücretsiz dizi izleme sitesi Dizimag bilindiği gibi bir süredir kapalı. Mahkeme kararıyla kapatılan Dizimag’in sonrasında Dizimag1, Dizimag2 gibi farklı domain adlarıyla hizmetine devam etmesi Warner Bros’u da harekete geçirdi ve şirketin avukatlarının baskınıyla Dizimag artık tamamen kapandı.

Dizimag’in kapanması her ne kadar birçok kişiyi yasa sürüklese de Ogün Genco Akyürek’in sahibi olduğu site telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle uzun zamandır takip altındaydı. İnternet Haber‘in verdiği bilgilere göre mahkeme kararına uymayıp site hala farklı domain’ler üzerinden yayına devam edince Warner Bros’un avukatları Akyürek’in evini arama izniyle aratıp suç aletlerine el koydu ve böylelikle Dizimag de sonsuza kadar yayın hayatına veda etmiş oldu.

Ayrıca Dizimag’in kapanmasında Warner Bros’un olduğu kadar Digiturk’ün de etkisi olduğu söyleniyor. Dizileri telifsiz yayınlayan ve bu sebeple haksız kazançla Digiturk’ü zor durumda bırakan Dizimag’e yapılan son operasyonda Warner Bros ile Digiturk işbirliği yapmış durumda.

Günlük gelirinin 7 bin dolar olduğu söylenen Dizimag için artık geri dönüş yok gibi gözüküyor. Cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği söylenen dava için sitenin sahibi Ogün Genco Akyürek şu an büyük bir soruşturmanın içinde ve kendisi için hapis cezası yolu da açılmış durumda.

Günde 536 bin kişinin ziyaret ettiği Dizimag, Alexa’ya göre dünya sıralamasında 1904.sırada yer alıyor. Toplam değerinin 8,500,000 TL olduğu söylenen Dizimag’in tamamen tarihin karanlık sularına gömülmesinden sonra Dizimag izleyicilerinin ücretli platformlardan yabancı dizileri takip etmekten başka çareleri kalmamış gibi gözüküyor.

SosyalMedya.co’nun haberine göre dizi izleyicileri ücretli dizi sitelerini tercih edecek gibi diyor ancak bu böyle olmadı. Dizi mag bir efsane oldu ve alternatifleri üretilmeye başladı. Bir çok alternatifi var hatta çıkmayada başlıyor. Mesela bu günlerde Twitter’da birde trend topic olmuş bir site var. Bu siteyi internet üzerinde araştırırken Ekşide entry gördüm çok hoş ve komik olmuş onu paylaşmak istiyorum. Eğer şikayet gelirse bu entry sitemden kaldırabilirim. Demiştim ve gerekli şikayetler olmuş. Ve entry kaldırdım. Ancak siz isterseniz buna nasıl ulaşabileceğinizi biliyorsunuz. İnternet sitelerinin geçmişte ki sayfalarını gösteren bir kaç site var bu sitelere girip geçmişte ki değiştirilmemiş halini okuyabilirsiniz.

Son olarak söylemek istediğim şey siz bir internet sitesinin whois kayıtlarına bakarak kimin bu site ile alakası olduğunu çok rahat bir şekilde öğrene bilirsiniz. Mesela www.dizimagplay.com adresinin bu yazı ve Ekşi Sözlükteki entry paylaşılmadan önce ki Whois kayıtlarında servis sağlayıcısının  “netinternet bilgisayar ve telekomunikasyon san. ve tic. ltd. ”  olduğu gözüküyordu nameserverların ise “ns1.teknodyum.net” olarak gözüküyordu. Biraz daha ayrıntıya indiğimiz zaman teknodyum.net alan adının ise Muhammed Özdemir isimli birine ait olduğu gözüküyordu… Şuanda bu bilgiler değiştirilmiş olsada en azından Whois bilgilerinden bazı bilgilere ulaşılabiliyor. Mesela bu siteyi kimler kurmuş, ne konuma getirmişler, site şuan ne durumda. Biraz daha detaylara inerek dedektiflik yaptığınız zaman belki çok daha farklı bilgilere de erişebilirsiniz…

 

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.