CSS‘in ne olup olmadığını daha önce ki yazımızda anlatmıştık. Hatta CSS, HTML ve Yazılım Dillerini kapsayan bir örnek vermiştik. Şahsen çokta yerinde bir örnek olduğunu düşünüyorum ama bu örnek için kilişe olmuş pek orjinal değil derseniz anlarım. Neyse CSS ve bunun zaman içerisinde uğradığı evrimin son noktası olan CSS3 ile birlikte gelmiş olan bazı yenilikleri aşağıda madde madde inceledik. Öyle bir göz atmanızı önerebilirim.

  • Text Properties (Yazı özellikleri) : Yazıya gölge verme (text-shadow), text-stroke, tarayıcı uyumlu özellikler ve RGB kullanarak saydamlık verme gibi birçok özellik, web sayfalarında kullanılan yazılara etki edebilir hale gelmiştir.
  • Layout Properties (Düzen özellikleri) : Kenarlıkları oval yapma (border-radius), box-shadow (gölgelendirme), çoklu yazı kolonları (multi column text) ve donukluk (opacity) gibi özellikler de CSS3 ile birlikte gelmiştir.
  • Animated Property Transitions  (Animasyonlu Özellik Geçişleri) : CSS3 ile birlikte gelen en etkileyici özelliklerden biri, HTML objelerinin özelliklerine animasyonlu geçiş efektleri tanımlayabilmektir. Bu özellik ile ilgili örnekli anlatımları CSS3 makaleleri altından takip edebilirsiniz.
  • Border Image (Kenarlık Resimleri) : CSS3 ile birlikte objelere uygulanan kenarlıklar için resim tanımlaması yapılır hale gelmiştir.
  • Gradients (Geçişler) : Web sayfasındaki resimlere ve uygun objelere, linear gradients (doğrusal geçişler), radial gradients (radyal geçişler) mozilla webkitleri gibi şık stil düzenlemeleri de yine CSS3 ile yapılabilmektedir.
  • 2D / 3D Transformations (Dönüşümler) : CSS3 ile birlikte nesnelere 2 veya 3 boyutlu dönüşüm efektleri verilebilmektedir.
  • Web Fontları : CSS3 ile birlikte gömülü ve her browsera ayrı olarak uyarlanabilecek yazı fontları ve formatları geliştirilmiştir. Ayrıca mobil cihazlar için kullanılabilecek yeni fontlar da CSS3 ile birlikte gelen kullanışlı yeniliklerdendir.
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.