Merhaba, bu yazımda CSS hakkında biraz geyik yapacam umarım web masterlık ile uğraşan genç arkadaşlara farklı birer kaynak olurum ve farklı fikirler katarım. Bu sebep ile bilgiler hakkında biraz geyik yapıyorum ve ardından Wikipediadan aldığım bilgiyi yapıştırıyorum. Neyse… CSS, HTML kodlanmasında çok önemli bir yer sarf ediyor. Şöyle bir örnek ile açıklaya biliriz;

[box type=”note” ]İnternet sitesini bir vucud gibi düşünün. Bu vucüd kemikler ile ayakta kalıyor. Yani kemikler HTML oldu. Sinirler ve kaslar sayesinde hareket ediyor. Yani sinirler ve kaslarda yazılım dilleri oldu.

Sinirler, Kaslar ve kemikler var ama çok deri yok. Deri olmadan bir insan olur mu? İşte deride CSS oluyor. CSS kodlaması ne kadar güzel ve kollektif ise yaptığımız bu insan o kadar yakışıklıdır![/box]

CSS Nedir?

Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir.

İnternet sayfaları için genelgeçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini, yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir.

Bir Web sayfası içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tip kullanılır ve bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün Web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu epey küçüldüğü gibi güncelleme yapmak da kolaylaşır.

CSS kodları, HTML kodlarının içine yazılabildiği gibi harici bir CSS dosyası oluşturularak da işlem yaptırılabilir. Türüne göre <BODY> veya <HEAD> bölümlerinde yer alabilirler. Ayrıca <link rel=”stylesheet” type=”text/css” href=”style.css” /> koduyla CSS dosyası çalışma sayfasına eklenebilir. Onları ayrı dosyada veya dosyalarda saklamak, onları değişik HTML sayfalarınca kullanılmasını sağlar, aynı sayfanın değişik aygıtlara göre formatlandırılmasını kolaylaştırır, sunumla yapıyı ayırarak değişiklik yapılmasını ekonomikleştirir.

Örnek bir CSS Kodu:

<html>
<head>

<style>
#WikipediaBox{
       width:250px; 
       height:250px; 
       border:solid 2px}

.WikipediaLogo{
       background:url(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/Wikipedia-logo-tr.png)}
</style>

</head>
<body>

<div id="WikipediaBox">
<div class="WikipediaLogo"> </div>
</div>

</body>
</html>
kaynak: Wkipedia
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.