Google, “OK Google” komutuyla sesli arama yapabilme özelliğini tüm Chrome kullanıcılarına açtı. Chrome’a gelen son güncellemeyle kullanıcılar hiçbir eklenti indirmeden ya da ayarlarını değiştirmeden sesli komutlarla arama yapabilecekler.

Google ilk olarak sesli arama yapabilme özelliğini bir Chrome eklentisi olarak yayınlamıştı. Şimdi eklenti zorunluluğunu kaldıran Google, tüm Chrome kullanıcılarının klavye kullanmadan ya da herhangi bir tuşa tıklamadan arama yapabilmesinin önünü açıyor.ok-google

Bilgisayarınızın mikrofonunun açık olması şartıyla Google arama sayfasından sesinizle her türlü aramayı yapmanız mümkün. Ayrıca arama dışında sorular da sorabilir ve hatırlatmalar oluşturabilirsiniz.

Google arama sayfası açıkken tüm konuşmalarınızı Google’ın bir arama sorgusu olarak algılamaması için sihirli sözcük “OK Google”ı kullanmanız gerekiyor. Şu an için sadece İngilizce aramaları destekleyen bu özellikle örneğin “Where are Pyramids located?” diye sorunuzu sorduktan sonra “OK Google” diyerek ekranda arama sonuçlarını görebiliyorsunuz.

Voice_-590x368

Böylelikle masaüstünde ellerinizi kullanmadan, bir yandan başka işlerle uğraşırken diğer yandan da Google üzerinden arama yapmanızı sağlayan bu yeni özelliğin Türkçe aramalar için geçerli olması için ise bir süre daha beklememiz gerekecek gibi gözüküyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.