Çanakkale savaşlannın nasıl ve ne şekilde cereyan ettiğinden. belki daha önemlisi, o dev düşman güçlerine Çanakkale’de geçit vermeyen, şanlı Mehmetçiğin yüksek ruhu. imanı, azmi ve vatan sevgisidir.

Çanakkale zaferinin madde ile değil, mana İle kazanıldıgına dair elimizde sayısız belge ve bulgular mevcuttur.

Düşmanın Akdeniz Kuvvetleri Komutam HamıKon: “…Sadece büyün 1800 şarapnel attık. Aylardan beri gece gündüz savaş gemilerimiz Tîırk mevzilerini bombalıyor. Son derece hırpalanmış Türkleri koruyan CENAB-I ALLAH’larından ayırmak için başka ne yapılabilir?… ’ diye sorduktan sonra şöyle diyordu:
‘Bizi Türkler’in maddi gücü değil manevi gücü mağlup etmiştir. Çünkü onların atacak barutu bile kalmamıştı. Fakat biz. gökten inen güçleri müşahede ettik. Sanki biz daha buralara gelmeden, akıbetimiz kararlaştırılmıştı. Ve şimdi de üzerimizde icra ediliyordu”
Bir İngiliz Amirali de: “…Toprağı şarapnellerimizle delik deşik ettik. Bir kalburun yüzü gibi birbirine temas eden daireler haline getirdik. Artık bu toprakta bir canlının mevcudiyetine müspet ilim ve akıl inanamazdı. Fakat biraz sonra kabarttığımız bu tümseğin altından elinde süngüsü ile bir Türk neferinin Allah diye fırladığını görünce aczimizi anladık.’ dîye çaresizliğini belgeliyordu.

Öte yandan bu harekatın fikir babası ve uygulayıcısı olan İngiliz Deniz Bakanı Çörçll ise. o rezil mağlubiyetten sonra mahkemede tazyik altında kalınca çaresiz şöyle haykıracaktır: “Arılamıyor musunuz, biz Çanakkale’de Türkler ile değil. ALLAH ile harp etlik. Tabii ki yenildik…”
Bu İşin başka da bir izah tarzı yoktur. Gerçekten Çanakkale’de öylesine ulvi hadiseler cereyan etmiştir ki, bunları hiçbir İdrak, akıl ve mantık açıklayamaz. Koca Seyid’in fizik kanunlarına alt üst eden 276 kiloluk mermiyi kaldırmasından. İngiliz Kraliyet Alayı’nın kaybolmasına, Gelibolu ormanlarında korkunç ve yırtıcı Aslanların görünmesinden. küflü, paslı esrarengiz 26 Türk mayınının gizemli ve görkemli başarısına kadar olayların tamamı mâna ile ilgilidir.

Destanlaşan Çanakkale
Mustafa Turan

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Asıl işi Allah'a kulluk olmak olan bir garip Sosyal Medya Uzmanı... Sosyal Medya ile ilk olarak Saadet Partisi sayesinde tanıştım. Ardından Ayça Ajans sayesinde içli dışlı oldum ve burada Sosyal Medya ile ilgili kullanıldım. Kullanılıp bir kenara atıldıktan sonra Sosyalimci blogu kurdum ve yine aynı sene içerisinde Pio Ajans'ın kurucu ortaklığını üstlendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.